19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wystartowała ogólnopolska akcja „SiejeMY Słońce”

10 maja br. Fundacja Ekologiczna ARKA zainaugurowała akcję edukacyjną „SiejeMY Słońce”, podczas której w całej Polsce siejemy (sadzimy) słoneczniki. Podczas inauguracji z uczniami SP nr 2 w Bielsku-Białej zasadzono wyhodowane sadzonki słonecznika do doniczek z recyklingu wykorzystując przy tym ziemię z przydomowych kompostowników.

 

Siejemy slonce-BB-2-m.jpeg

 

Zachęcamy przedszkola i szkoły do zgłaszania się po bezpłatne pakiety edukacyjne i koperty z nasionami słoneczników, z których mają powstawać ekologiczne, słoneczne zakątki.

 

Najciekawsze działania edukacyjne realizowane w ramach akcji Siejemy Słońce i najpiękniejsze zakątki z Waszymi słonecznikami mogą brać udział w konkursie przygotowanym przez Arkę.

 

Siejemy Slonce-BB-1-m.jpeg

 

Głównym motywem akcji będzie słonecznik – najbardziej słoneczny z naszych kwiatów.  Program zaplanowany jest na kwiecień – wrzesień 2018 roku. Słonecznik jest także symbolem wielu światowych działań ekologicznych.

 

Akcja promuje proste działania ekologiczne, w szczególności skupione na pomocy pszczołom, ptakom. Będziemy promować zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję.

 

Siejemy slonce-BB-4-m.jpeg

 

W ramach programu stworzymy prostą stronę internetową z mapą posadzonych słoneczników, pakiety edukacyjne dla szkół i przedszkoli, a w szczególności będziemy realizowali przestrzenne działania promocyjne w centrach miast.

 

W programie będziemy zachęcali placówki oświatowe do tworzenia niewielkich miejsc przyjaznych ludziom, zwierzętom i przyrodzie. Ogrody dla pszczół i innych zapylaczy, ptaków, w których będą sadzone wychodowane wcześniej słoneczniki.

 

W okresie wakacyjnym takie miejsca powinny mieć wyznaczonych swoich opiekunów. Program zostanie podsumowany we wrześniu podczas Święta Słonecznika poprzez organizację barwnych pochodów, happeningów, wystaw zdjęć oraz ogólnopolski konkurs.

 

Siejemy slonce-BB-5-m.jpeg

 

Harmonogram akcji:

 

Marzec, kwiecień – nabór uczestników

 

Kwiecień, maj – wysyłka pakietów edukacyjnych

 

Maj – akcje sadzenia słoneczników

 

Czerwiec – sierpień – zakładamy słonecznikowe zakątki

 

Sierpień , wrzesień – przyjmujemy zdjęcia i opisy waszych słonecznikowych zakątków

 

Wrzesień – konkurs na arkowym FB, wysyłka słonecznych nagród i upominków

 

Siejemy slonce-BB-3-m.jpeg

 

Partnerzy akcji: Grupa Kety, Galeria SFERA, Miasto Bielsko-Biała, Zakład Gospodarki Odpadami, Weranda Country. Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

 

Dodatkowe informacje:

Alicja Fober -  Fundacja Ekologiczna Arka, ,  tel. 609 333 504

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 15-05-2018 08:36
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 15-05-2018 08:45