-3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

83. rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego

12 maja mija kolejna rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji Prezydent Miasta Robert Choma wraz ze swoim Zastępcą Grzegorzem Hayderem złożyli kwiaty przed popiersiem tej jednej z najważniejszych w naszej historii postaci i twórcy polskiej niepodległości.

Józef Piłsudski zarówno przed, jak i po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, często odwiedzał Przemyśl. W 1929 roku Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, przed wojną powstało w Przemyślu także kilka pomników Marszałka z najbardziej znanym, który znajdował się przy ul. Grodzkiej na terenie Klubu Garnizonowego. Niestety żaden z nich nie przetrwał okupacji.

Zdjęcia ze złożenia kwiatów z okazji śmierci Marszałka mogą być ostatnimi, na których widać obecny kształt tego upamiętnienia. Podpisana została już umowa z wykonawcą przebudowy pomnika i jego otoczenia - w nowym kształcie zaprezentuje się Przemyślanom z pewnością w trakcie głównych miejskich obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Istniejące popiersie zyska nowy, wyższy postument, który będzie cofnięty w stosunku do obecnej lokalizacji. Pomnik znajdzie się w centralnym miejscu wykonanego w posadzce z granitu i brązu Krzyża Virtuti Militari. Przebudowa ruszy już w najbliższych dniach.

Piłsudski_1.jpeg

Piłsudski_2.jpeg

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 11-05-2018 10:29