16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2018 [ZDJĘCIA]

W tym roku już po raz 19. obchodziliśmy w Przemyślu Dzień Godności  Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. We wtorek, 8 maja kolorowy korowód osób z niepełnosprawnością intelektualną, wraz z ich opiekunami przeszedł ulicami Przemyśla.

 

fot. Agata Czereba (5).jpeg„Niepełnosprawni nie potrzebują pocieszenia, tylko zrozumienia”, „Mamy prawo być sobą”, „Aby uwierzyć w siebie, potrzebujemy kogoś kto uwierzy w nas” – te i inne hasła towarzyszyły uczestnikom tegorocznego Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

 

"Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to jeden z najważniejszych dni w roku. Co nie znaczy, że jest to tylko jeden dzień, w którym winniśmy pamiętać i mówić o problemach osób niepełnosprawnych i o integracji, czy pokazywać się publicznie po to, by podkreślić jak ważne jest to dla nas, jako dla administracji publicznej szczebla samorządowego zadanie. (…)" powiedział podczas spotkania z uczestnikami marszu Prezydent Miasta Przemyśla – Robert  Choma.

 

fot. Agata Czereba (15).jpeg

 

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczął się pod Urzędem Miejskim. Tam zgromadzeni powitani zostali przez Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomę. Po krótkich uroczystościach, kolorowy pochód prowadzony przez Salezjańską Orkiestrę Dętą „Augustino”, przeszedł ulicami Kazimierza Wielkiego, Franciszkańską, Asnyka i Katedralną. Celem zebranych było Zamkowe Wzgórze, a konkretnie Zamek Kazimierzowski, na którym odbyła dalsza się część uroczystości.

 

fot. Agata Czereba (19).jpeg

 

"Na jednym z transparentów przyniesionych tutaj przez Państwa, znajduje się hasło: „Duchowa doskonałość jest lepsza od fizycznej” - I to jest prawda. Bogactwo duchowe, bogactwo duszy, jest niezwykle istotne i o wiele bardziej ważne od sprawności fizycznej, która jest bardzo znacząca. Niemniej ciało – mniej lub bardziej doskonałe ma każdy z nas, ale nie każdy jest posiadaczem wielkiego ducha…

I tego Państwu z całego serca życzę, by ta duchowa doskonałość rozwijała się w nas. Dla dobra wspólnego. Dla dobra tych, którzy tego potrzebują… Aby nigdy nie brakło ludzi dobrego serca. By nie brakło tych, którzy rzeczywiście chcą pomóc. Mimo zaniedbań od wielu lat, byśmy mogli także my – jako samorząd wpisać się w tę pomoc, gdy zostaną przygotowane przez rząd odpowiednie narzędzia.(…)" – dodał Prezydent Robert Choma.

 

fot. Agata Czereba (13).jpeg

 

Na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu wraz z wokalistami zespołu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Po zakończeniu części artystycznej, nastąpiło wręczenie  wyróżnień „Anioł Stróż” PSONI  - otrzymały je po raz trzeci w historii osoby i instytucje szczególnie wspierające inicjatywy podejmowane dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

fot. Agata Czereba (59).jpeg

 

W tym roku wyróżnieni „Aniołami Stróżami” PSONI zostali:

  • Renata Nowakowska – dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

(Nagrodę w imieniu nieobecnej podczas uroczystości R. Nowakowskiej odebrała Joanna Olech – kierownik działu organizacji imprez PCKiN „Zamek”) 

  • Janusz Czarski – dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu
  • Magdalena Malisz oraz Marta Rygiel-Drozd – wolontariuszki PSONI

 

 

 

 

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzimy w Polsce 5 maja. Data ta nie jest datą przypadkową, bowiem w tym właśnie dniu w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwu różnorodności i pokazywanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Kluczowe w tym przypadku jest również zwracanie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne czy kulturalne, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego życia…

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-05-2018 22:17
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 08-05-2018 23:14