14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert ku pamięci ks. abp. Ignacego Tokarczuka i ku czci Niepodległej

Wielką publiczność 30 kwietnia br. zgromadził w przemyskiej bazylice archikatedralnej koncert upamiętniający 100-lecie urodzin śp. ks. abp. Ignacego Tokarczuka oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pod dyrekcją ks. Mieczysława Gniadego wystąpiły na nim Archidiecezjalny Chór „Magnificat” z Przemyśla i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

 

Koncert w Archikatedrze (1).jpeg

 

Był to koncert wyjątkowy, i to z kilku powodów. Po pierwsze, został zorganizowany z okazji dwóch ważnych rocznic, co nie dzieje się co dzień. Miało to też dodatkowe uzasadnienie, gdyż „biskupowi niezłomnemu” na sercu leżały nie tylko losy Kościoła, ale także Ojczyzny, o której wolność, choć w zupełnie innym momencie historii niż jego rodacy z poprzednich pokoleń, usilnie zabiegał. Po wtóre, w tym właśnie dniu minęło dwa lata, od kiedy papież Franciszek mianował ówczesnego ks. bp. Adama Szala arcybiskupem metropolitą przemyskim. Po trzecie wreszcie, nieczęsto w Przemyślu czy okolicach mamy okazję posłuchać znakomitych Filharmoników Podkarpackich. Warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat wystąpili oni trzykrotnie w Przemyślu i Krasiczynie, za każdym razem z Archidiecezjalnym Chórem „Magnificat” i dzięki staraniom dyrektor Filharmonii Podkarpackiej prof. Marty Wierzbieniec oraz ks. prał. dr. Mieczysława Gniadego.

 

Koncert w Archikatedrze (7).jpeg

 

W ciepły kwietniowy wieczór te dwa zespoły ponownie połączyły siły, by tym razem uczcić dwie ważne rocznice, dostarczając słuchaczom estetycznych doznań i – jak się okazało – wielu wzruszeń.

Podczas koncertu zabrzmiały piękne dzieła muzyki sakralnej, zarówno polskiej, jak i światowej: Laudate Dominum Ch. Gounoda, Ojcze nasz i Vide humilitatem S. Moniuszki, Ecce sacerdos magnus J.B. Singenbergera, Ave verum W.A. Mozarta i Alleluja z oratorium Mesjasz G.F. Händla. Wykonano też utwór Ave Maria, będący częścią niemal nieznanej na świecie Missa solemnis h-moll, autorstwa wiedeńskiego kompozytora przełomu XVIII i XIX wieku, Ignaza Rittera von Seyfrieda. Co ciekawe, najprawdopodobniej było to trzecie od prawie 200 lat wykonanie tej kompozycji. W trakcie koncertu usłyszeliśmy ponadto utwory o tematyce patriotycznej: Gaude Mater Polonia, polonezy Pożegnanie Ojczyzny M.K. Ogińskiego i Wyleć, orle O.M. Żukowskiego oraz Rotę F. Nowowiejskiego. W programie znalazł się także fragment opery Nabucco G. Verdiego pt. Va, pensiero, który podobnie jak Alleluja G.F. Händla wywołał owacje na stojąco. Kilka z wymienionych kompozycji zaaranżował na orkiestrę ks. M. Gniady. Gratką dla zgromadzonych było też znakomite wykonanie przez filharmoników utworu Przybycie królowej Saby z oratorium Salomon Händla.

 

Koncert w Archikatedrze (10).jpeg

 

Oprócz muzyki koncert wypełniło słowo. Zebranych powitał i wprowadził w tematykę wieczoru prezydent miasta Robert Choma. Specjalne rozważania na tę okazję przygotował redaktor naczelny Niedzieli Przemyskiej ks. prał. Zbigniew Suchy. Można było też posłuchać 12-letniego przemyślanina Aleksandra Zarębińskiego, który zaprezentował m.in. swój wiersz pt. Ojczyzna, włączony do współczesnych zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Całość poprowadził red. Grzegorz Boratyn, znany z anteny TVP3 Rzeszów.

 

Koncert w Archikatedrze (3).jpeg

 

Pod koniec koncertu nie zabrakło wzruszeń i symbolicznych gestów. Ubrany w wojskowy mundur przemyślanin Leszek Włodek, weteran Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, podzielił się z zebranymi historią swojej walki o wolność, by następnie przekazać Aleksandrowi Zarębińskiemu jako przedstawicielowi młodego pokolenia opaskę AK, jakby w geście przypomnienia, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a tym, którzy o nią walczyli, należy się szacunek i pamięć. Podniośle i wzruszająco było też, gdy publiczność, zaproszona gestem dyrygenta do wspólnego śpiewu, wraz z chórem i orkiestrą wykonała Rotę.

 

Koncert w Archikatedrze (13).jpeg

 

Po występie do wykonawców zwrócił się abp Adam Szal, dziękując im za upamiętnienie dwóch wyjątkowych rocznic. Dodać warto, że oba zespoły w organizacji tego wydarzenia wsparły Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Miasto Przemyśl oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Na bis zabrzmiało Laudate Dominum Ch. Gounoda, którego 200 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

 

Koncert w Archikatedrze (22).jpeg

 

Koncert odbył się pod honorowym patronatem Metropolity Przemyskiego i Prezydenta Miasta Przemyśla, a oprócz nich samych uczestniczyli w nim także ks. abp senior Józef Michalik oraz członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, przed laty należący do chóru „Magnificat”.

Być może kolejną okazją do wysłuchania Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej i Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” będzie 35-lecie tego drugiego zespołu, które już za rok. Z pewnością publiczność i wtedy nie zawiedzie.

 

 

 

 

 

Tekst: Monika Maziarz

Fot. Anna Kędzior, ks. Andrzej Bienia

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 07-05-2018 12:29