7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wielkie lekkoatletyczne święto w Przemyślu za nami!

6 maja br. w naszym mieście królowali nie tylko rowerzyści. Bike Town 2018, to jedno z największych i najważniejszych rowerowych wydarzeń w naszej części Europy. Ale… w innej części nadsańskiego grodu, przy ul. Dworskiego mieli swoje święto lekkoatleci. Tego dnia na znajdującym się tam stadionie Juwenia miały miejsce 15. Międzynarodowe Mistrzostwa Przemyśla w Lekkiej Atletyce pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy. Tym razem była to szczególna impreza. Nie dość, że w międzynarodowej obsadzie, to w trakcie trwania turnieju odbyła się uroczystość nadania stadionowi imienia wyjątkowo zasłużonego dla przemyskiej lekkiej atletyki pedagoga, trenera, a przede wszystkim wybitnego sportowca – Jarosława Kłymińskiego. I nawet niewielkie problemy techniczne związane z awarią elektryki nie zakłóciły wielkiego międzynarodowego święta królowej sportu. Co więcej, dzięki obecnym na imprezie ratownikom medycznym udało się zorganizować wyjątkowe nagłośnienie. Aby zebrani mogli usłyszeć przemawiających, ci... mówili przez megafon karetki pogotowia.

 

fot. Agata Czereba (7).jpeg

 

Podczas niedzielnej uroczystości Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma przekazał na ręce dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 Jarosława Kuligowskiego Akt Nadania Imienia Jarosława Kłymińskiego miejscowemu obiektowi sportowemu. Odsłonięcie tablicy z powodów proceduralnych odbędzie się w innym terminie.

 

fot. Agata Czereba (20).jpegDecyzję o nadaniu imienia stadionowi podjęła Rada Miejska w Przemyślu, wyrażając ją w uchwale nr 60/2018 z dnia 26 kwietnia br.

 

W ceremonii obok sportowców, kibiców, rodziny Jarosława Kłymińskiego – żony Teresy, córki Ewy oraz synów Wiktora i Pawła z rodzinami udział wzięli: Poseł na Sejm RP Marek Rząsa, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, jego zastępca Grzegorz Hayder, Radni Rady Miejskiej: Robert Bal, Tomasz Kuźmiek, Maciej Kamiński i Stanisław Surma, dyrektorowie przemyskich szkół oraz wychowankowie wielkiego trenera.

 

fot. Agata Czereba (4).jpeg

 

Jarosław Kłymiński urodził się 29 czerwca 1935 roku w Przemyślu. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1949 roku będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego stanął na starcie biegu przełajowego, który z łatwością wygrał. Zwycięstwo to, podbudowało młodego sportowca i w tym momencie Jarosław zaczął prawdziwe, intensywne treningi. W 1953 roku  J. Kłymiński otrzymał indeks studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W czasie studiów sportowiec poprawił swoje wszystkie rekordy życiowe. Po obronie pracy magisterskiej w 1957 roku sportowiec decyduje się na powrót do Przemyśla. W tym okresie osiągnął najwartościowsze wyniki na bieżni – przebiegł dystans 400 metrów w 50 sekund, a na dystansie dwukrotnie wyższym osiągnął wynik 1,52,01 s. W okresie od 1957 roku do 1987 roku pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w przemyskich szkołach podstawowych nr 5, 6, 9 i 14, równocześnie prowadził treningi sekcji lekkoatletycznej w Klubie Sportowym „Czuwaj”. Jako trener odnosił duże sukcesy sportowe ze swoimi zawodnikami, zdobywającymi medale mistrzostw Polski. Jarosław Kłymiński był wielkim pasjonatem sportu i niestrudzonym krzewicielem kultury fizycznej wśród młodzieży. W 1978 roku został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi. Jarosław Kłymiński zmarł 30 listopada 1987 roku.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 07-05-2018 11:30
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-05-2018 13:39