5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga_10.jpeg

Biegiem odbywającym się na wybrzeżu Sanu, rajdem rowerowym z Biało - Czerwoną oraz uroczystościami przed pomnikiem Orląt Przemyskich uczcił Przemyśl Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Organizatorami święta byli Prezydent Miasta Przemyśla, Rada Miejska w Przemyślu i Dowództwo Garnizonu Przemyśl.

Tradycyjnie w tym dniu - 2 maja - mieszkańcy miasta wywieszają biało - czerwone flagi, za coraz większą ich liczbę na naszych domach dziękował m.in. Prezydent Miasta Robert Choma w swoim wystąpieniu przed pomnikiem Orląt Przemyskich. Przypomniał także "Przypomnieć należy skąd wzięły się biało - czerwone barwy na naszej fladze. Otóż barwy biało - czerwone i nasza flaga są odzwierciedleniem godła państwowego. Biały pas symbolizuje białego orła, czerwony poniżej jest kolorem tarczy herbowej. W heraldyce kolor biały symbolizuje czystość i niepokalanie, czerwony zaś odwagę i waleczność. (...) Dzisiaj w miejscu upamiętniającym bohaterstwo i walkę o te biało - czerwone kolory, pod pomnikiem Orląt Przemyskich, nas wszystkich nie mogło zabraknąć. Dziękujemy Bogu i wszystkim, którzy na przestrzeni lat zabiegali o to by ta Biało - Czerwona miała swoje należyte miejsce."

Tegoroczne obchody mają wyjątkową oprawę, ze względu na trwający jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczął biało-czerwony bieg „1918 metrów – 100 biegaczy na 100-lecie”. Po uroczystości podniesienia flagi z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przy Pomniku Orląt Przemyskich z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, spod pomnika ruszył jak co roku rajd „Rowerem z Biało – Czerwoną”. Uroczystościom towarzyszył przelot samolotu z Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia lotnicze: Łukasz Łukasiewicz

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-05-2018 15:06
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 03-05-2018 11:40