37 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Pisk Białego Orła” – przejmujący spektakl z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

Pisk_Bialego_Orla_z.jpeg

Pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim wydarzeniem, które odbywa się w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę na scenie Zamku Kazimierzowskiego było piękne przedstawienie przygotowane przez nauczycielkę panią Dorotę Jamroz i jej utalentowanych uczniów z klasy III b i klasy VI a SP 11 w Przemyślu.

 

fot. T. Beliński (3).png

 

Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

 

fot. T. Beliński (10).png

 

Przedstawienie przyjęte zostało entuzjastycznie przez wszystkich, którzy zasiedli na widowni. Byli wśród nich mali, starsi i najstarsi. Pomimo różnic wiekowych oceny były identyczne – świetne, wzruszające i uczące patriotyzmu widowisko. Z pewnością wkrótce będzie powtórzone. Termin tego wydarzenia wstępnie przewidziany jest na początek czerwca bieżącego roku. Dokładna data podana zostanie wkrótce.

 

 

 

 

 


Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Fotografie ze zbiorów SP 11 w Przemyślu

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 23-04-2018 09:05