24 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyski SOK w odremontowanych pomieszczeniach

Komendant Regionu Straży Ochrony Kolei w Przemyślu Jerzy Brodowski zaprosił 16 kwietnia br. wielu znamienitych gości, aby uroczyście oddać do użytku zmodernizowane pomieszczenia przemyskich SOKistów. W mieszczących się w budynku przemyskiego dworca kolejowego m.in. będą się szkolić przyszli funkcjonariusze. W uroczystości wzięli udział: JE Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski, Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk, komendant małopolskiej policji nadinsp. Krzysztof Pobuta i komdendanci innych przemyskich i wojewódzkich służb mundurowych. Samorząd Miasta Przemyśla reprezentował Prezydent Miasta Robert Choma.

Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Przemyślu swoim zasięgiem obejmuje całe województwo podkarpackie i zatrudnia 240 funkcjonariuszy i pracowników. Każdego dnia zabezpieczają oni około 1000 km linii kolejowych wraz infrastrukturą, która znajduje się przy nich. Zabezpieczają także budynki, tabor kolejowy oraz oczywiście samych pasażerów pociągów i majątek nimi przewożony. SOK posiada własny ośrodek szkoleniowy, którego filia znajduje się w naszym mieście.

Nawiązując do codziennych obowiązków i trudnej służby Strażników Metropolita Przemyski Abp Adam Szal nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II „Być chrześcijaninem to znaczy czuwać. Czuwać to znaczy strzec wszelkiego dobra, czuwać to troszczyć się o każde dobro człowieka, bo ono jest dla każdego z nas wielkim zadaniem. Nie można pozwolić, by marnowało się to co ludzkie, to co polskie, to co chrześcijańskie na tej ziemi”. Arcybiskup Przemyski był jedną z czterech osób którym szczególnie dziękował za udzielane wsparcie Komendant Główny SOK Józef Hałyk, obok niego pamiątkowe dyplomy otrzymali również Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, ks. prałat dr Waldemar Janiga Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz ks. prałat Artur Janiec Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Specjalne podziękowania zostały też skierowane do Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, który nie mógł być obecny na uroczystości.

W tym roku Straż Ochrony Kolei obchodzi Jubileusz 100-lecia istnienia - 18 listopada 1918 roku na wniosek Warszawskiej Dyrekcji Kolejowej Ministerstwo Kolei Żelaznych powołało do życia jej protoplastkę - Straż Kolejową. Na jej czele staną Emil Rauer.

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 17-04-2018 14:40