16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

PRACE NA PLACU NIEPODLEGŁOŚCI POD NADZOREM ARCHEOLOGICZNYM

Trwające od początku lipca prace modernizacyjne na Placu Niepodległości odbywają się od kilku dni pod nadzorem archeologa. Jest to związane z badaniem odkrytych pod zdjętą, starą nawierzchnią pozostałości kamienic zburzonych w trakcie II wojny światowej.

 

 

 

Odkryte fundamenty to pozostałość po kamienicach, które znajdowały się w tym miejscu od połowy XIX wieku do 1941 roku. Większość zachowanych piwnic gospodarczych - poza jedną - jest zasypana. W części Placu przylegającej do ul. Władycze natknięto się na apteczne butelki i ołowiane plomby, co pozwala sądzić, że znajdowała się w tym miejscu apteka. Na placu budowy trwają obecnie częściowe prace rozbiórkowe, a odkryte wolne przestrzenie zostaną wypełnione kruszywem.

       Pozostałości kamienic przedstawiają przede wszystkim wartość historyczną – dzięki prowadzonym pracom wiadomo, jak przed wojną był zabudowany obecny Plac Niepodległości. Do tej pory trudno było to ustalić, ponieważ dokumentacja uległa zniszczeniu w trakcie działań wojennych.

 

 

 

Witold Wołczyk

Kancelaria Prezydenta Miasta

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl