9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej chce kupić dwa obrazy autorstwa Stefanii Jacyszynówny. Możesz pomóc.

Chcąc poszerzać swoje zbiory, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej kupuje wybrane, cenniejsze i bardziej interesujące eksponaty, wytypowane przez Komisję Zakupu Muzealiów. Niestety, możliwości finansowe na ten cel są bardzo ograniczone, co zmusza Muzeum do poszukiwania środków na zewnątrz. Na większe projekty pisane są wnioski m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na zakup pojedynczych eksponatów pozyskuje się sponsorów. W 2015 roku Bank Zachodni WBK sfinansował zakup obrazu Mariana Strońskiego Martwa natura z grzybami. W 2016 roku Muzeum uciekło się do nieco mniej konwencjonalnego sposobu, a mianowicie włączyło publiczność, osoby prywatne w możliwość poszerzenia kolekcji Strońskiego o wyjątkową, wczesną pracę artysty, organizując akcję crowdfundingową na portalu Polakpotrafi.pl. Akcja spotkała z ożywioną reakcją społeczeństwa, a sympatycy Muzeum i twórczości przemyskiego malarza mogą nacieszyć oko nowym „strońskim”. Jednak dla wielu osób, chcących również włączyć się w akcję, pośrednik, jakim był portal internetowy, stanowił utrudnienie. Stąd, kiedy pojawiła się w Muzeum oferta sprzedaży dwóch obrazów pędzla Stefanii Jacyszynówny, padł pomysł, aby zorganizować zbiórkę publiczną na zakup tych prac:
 

Portret Józefa Areckiego i Portret Stefanii Areckiej

 

muzeum narodowe ziemi przemyskiej.jpegnamalowane farbami olejnymi na płótnie, sygnowane i datowane na 1922 rok. Prace, o wymiarach 75 x 55 cm, oprawione są w dekoracyjne ramy, zdobione pełnoplastycznymi wstęgami i figurkami aniołków oraz malowanymi ptakami.

 

Portretowani byli nauczycielami w Przemyślu. Józef Arecki (1884-1939), urodził się w Przemyślu jako Józef Koza. W 1914 roku zmienił nazwisko na Arecki. Po maturze, otrzymał patent nauczycielski, dzięki któremu zaczął pracować w szkołach przemyskich i we Lwowie. Uczył matematyki, fizyki i historii naturalnej. W 1917 roku ukończył studia na Uniwersytecie Lwowskim, na Wydziale Filozofii. Pracował w Żeńskim Seminarium Nauczycielskim i Krajowej Szkole Kupieckiej w Przemyślu. Żona Józefa Areckiego, Stefania była nauczycielką gimnazjalną.

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej ma 71 obrazów i trzy rysunki artystki, a także rodzinny album z fotografiami, meble, porcelanę i rzeczy osobiste pochodzące ze spadku.

 

Logo Muzeum.png


Zgodnie z profilem przemyskiego Muzeum, na pierwszym miejscu jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa naszego miasta i przekazywanie wiedzy o nim. W to dziedzictwo niewątpliwie wpisuje się osoba i dorobek Stefanii Jacyszynówny, nie tylko jako artystki wysokiej klasy, ale także tej, która uwieczniła na swoich płótnach znaczące osoby działające w Przemyślu, w tym małżeństwo Józefa i Stefanii Areckich.

 

Do akcji można też włączyć się przelewając środki na konto Muzeum.

 

O zbiórce na Facebooku

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 17-04-2018 13:09
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 17-04-2018 13:29