15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Program edukacji ekonomicznej „Były sobie pieniądze” w Przedszkolu Nr 12 w Przemyślu

logo.jpeg

Przedszkole Nr 12 w Przemyślu  jest jednym z dziesięciu przedszkoli w Polsce i jedynym przedszkolem w województwie podkarpackim, które realizuje pilotażowy program Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego „Były sobie pieniądze”. Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Jego celem jest  podniesienie poziomu wiedzy finansowej uczniów oraz wprowadzenie w podstawy finansów tak, aby potrafili lepiej funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie. Cele realizowane były  poprzez przeprowadzenie autorskich zajęć o finansach. Tematyka zajęć obejmowała swym zakresem m. in. wartości pieniądza, podstaw ekonomii, zarządzania finansami osobistymi, roli i funkcji banków, ale także umiejętności krytycznego myślenia i zastosowania tej wiedzy w praktyce oraz podejmowania racjonalnych wyborów konsumenckich. Wiadomości zostały skorelowane z podstawą programową. Nauczycielki miały do dyspozycji scenariusze zajęć oraz pakiety edukacyjne zawierające potrzebne pomoce dydaktyczne.

Na początku realizacji programu nauczycielki wyjaśniły dzieciom, co będą robić oraz zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia, takie jak: bank, pieniądz. Dzieci obejrzały film o historii pieniądza z udziałem wesołego czerwonego smoka. Dzieci kolorowały obrazki tematycznie związane
z realizowanym programem. Prowadzone były pogadanki na temat sklepu, po co tam chodzimy, co można w nim kupić. Odbyła się wycieczka do pobliskiego sklepu. Na kolejnych zajęciach dzieci miały okazję same wcielić się w rolę klienta i sprzedawcy. Na sali rozstawiony został sklep
z różnymi artykułami, który przysłali nam twórcy projektu.

Wiemy, jak ważne jest oszczędzanie, dlatego ten temat również został poruszony w rozmowach z dziećmi. Odbyła się zabawa „umiem liczyć do dziesięciu” i pogadanka „po co oszczędzamy”. Każde dziecko otrzymało dla siebie skarbonkę, którą mogło ozdobić według własnego pomysłu, zabrać ją do domu i uczyć się oszczędności.

DSC06990.jpeg

Dzieci zostały zapoznane z polskimi banknotami i monetami. Porównywały liczby w zakresie dziesięciu, stosując znaki <, >, =. Na pogadance poruszano tematy: z jakich dóbr korzystamy, za co płacimy pieniędzmi. Zostały ułożone cztery koszyczki. Do pierwszego miały trafić obrazki przedstawiające nasze domowe opłaty, jak woda, prąd. Do drugiego to co jemy. Do trzeciego to, w co się ubieramy, a do ostatniego zabawki czyli rozrywka i przyjemności.

Realizacja programu zakończona została konkursem plastycznym podsumowującym wiedzę dzieci na omawiany temat.

DSC07024.jpeg

Przedszkole zostało zgłoszone do programu  przez dyrektor przedszkola Barbarę Dubaniowską, a jego realizacją zajęły się nauczycielki Barbara Góras i Maria Motas.

Liczymy, że ten program pozytywnie wpłynie na rozwój dzieci, zwiększy ich wiedzę  i świadomość na temat pieniędzy, oszczędzania oraz jak ważna jest praca za którą otrzymujemy wynagrodzenie.

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 17-04-2018 08:10
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 17-04-2018 08:29