16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

8. rocznica tragicznej katastrofy. Przemyśl pamięta... [Galeria zdjęć]

10 kwietnia br. przed tablicą znajdującą się  na gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyły się uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której 8 lat temu o godzinie 8.41 zginęło 96 osób – przedstawicieli Polski, którzy wraz z parą prezydencką lecieli wojskowym samolotem Tupolew Tu-154M na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

 

fot. Agata Czereba (45).jpeg

 

Przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy tego dnia wartę pełnili żołnierze 5. batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Andrzeja Galicy oraz harcerze Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich. Uroczystości otworzył Jan Jarosz, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, po nim głos zabrali gospodarz miasta – Prezydent Robert Choma oraz Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk.

 

Ta sprawa smoleńska i ten dzień, to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń w naszej ojczyźnie i jedna z najbardziej bolesnych ran, która do dzisiaj nie jest zagojona, która cały czas krwawi... To dzień, w którym niestety nie jesteśmy razem, tak jak osiem lat temu, gdzie nie było podziałów politycznych i to dlatego ta rana jest cały czas otwarta. My dzisiaj w Przemyślu poniekąd temu zaprzeczamy. Chcielibyśmy by reprezentowane były tutaj wszystkie siły polityczne, tak jak reprezentowani byli wszyscy ci, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. I trudno mieć pretensje do tych, których nie ma. To jest wybór. Ci, którzy lecieli do Smoleńska także mieli wybór, ale wypełnili swój obowiązek. Poselski, senatorski, ten wynikający ze służby publicznej, czy też wreszcie ci, którzy obowiązku nie mieli, ale z umiłowania ojczyzny i szacunku do tych, którzy oddali życie kilkadziesiąt lat wcześniej tam się pojawili. Tak więc ten dzień nie powinien być dniem sporów. Nie powinno być kłótni, kto bardziej ma rację, czy kto jest bardziej uprawniony  do tego czy dzisiejszy dzień, tak smutny i tragiczny w ten sposób obchodzić. Nasza obecność, nasze świadectwo temu zaprzeczają. Modlitwa jest wspólna dla wszystkich... Gdy przeglądam zdjęcia lub sięgam pamięcią do tych osób, które znałem, a znałem wiele osób spośród ofiar tej tragedii, to w rozmowach z nimi nie było polityki. Każdy na swój sposób służył państwu i o państwie mówił. Mówił o swojej ojczyźnie i o miłości do niej nie pięknymi słowami, ale właśnie służbą, czynem, który nie zawsze był doceniany. To byli normalni ludzie... Osoby, które nigdy się nie wywyższały, które nie szukały poklasku. Pełniły służbę tak, jak ślubowały. I za to - chociażby za to należy im się cześć i należny szacunek (...)” – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla, Robert Choma. 

 

fot. Agata Czereba (26).jpeg

 

Po wystąpieniu Prezydenta Miasta została odmówiona modlitwa za ofiary tragedii, którą poprowadził ksiądz Stanisław Czenczek. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystościach odbywających się w jego rodzinnym mieście, dlatego też wystosował okazjonalny list do zgromadzonych, a jego treść odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Zaleszczyk.

 

list M. Kuchciński.jpeg

 

Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów przez zgromadzonych, odśpiewano hymn państwowy, a Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Janusz Hamryszczak  podziękował przybyłym na uroczystości:

 

To, co się wydarzyło w 2010 roku dla nas wszystkich było i nadal jest bardzo bolesne. I mimo, że jest to niezrozumiałe, to myślę, że w zamyśle opatrzności, w zamyśle Boga miało jakiś cel i jakiś głębszy plan... Jakiż to mógł być plan? Osobiście wydaje mi się, że mógł mieć on dwa przesłania. Pierwsze przesłanie to takie, żeby zbrodnia katyńska, katorga Polaków jako narodu była na świecie zapamiętana. Żeby wszyscy usłyszeli co to był Katyń, kto był ofiarą, a kto był katem... A drugim przesłaniem tej tragedii smoleńskiej, jest przesłanie pojednania i jedności.  Tej jedności i tego pojednania, którego wszyscy byliśmy świadkami w 2010 roku, którego do dzisiaj nam tak bardzo brakuje...” – podsumował Janusz Hamryszczak – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.

 

fot. Agata Czereba (47).jpeg

 

 

Organizatorami uroczystości byli:

Komitet Miejski i Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu

Prezydent Miasta Przemyśla

oraz

Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 

 

fot. Agata Czereba (19).jpeg

 

Tego samego dnia rano Prezydent Miasta Przemyśla wraz ze swoimi Zastępcami – Grzegorzem Hayderem i Januszem Hamryszczakiem, Sekretarzem Miasta – Dariuszem Łapą  Przewodniczącym Rady Miejskiej Bogusławem Zaleszczykiem, Adamem Łozińskim – Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej oraz dowódcą 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich – podpułkownikiem Marcinem Duszą spotkali się przy grobie katyńskim oraz pod pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia aby złożyć wieńce i zapalić znicze. Tym samym oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

 

 

 

 

 

tekst/zdjęcia: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 11-04-2018 18:52
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 12-04-2018 08:00