23 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

100-lecie Niepodległości Polski

100_lecie_niepodleglosci_gwiazda_m_znak.jpeg

 

2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę wyjątkową rocznicę w Przemyślu obchodzić będziemy przez cały rok, jednak kulminacją obchodów będzie data 11 listopada 2018 roku.

Na tej stronie będziemy Państwa informować o wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszowymi.

 

Serdecznie zachęcamy do śledzenia programu wydarzeń oraz do włączenia się we wspólne świętowanie.

 

 

 

KALENDARIUM

 

9 kwietnia - godz. 11.00 - Cmentarz Wojskowy w Przemyślu

 

Uroczyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Legionistów Polskich z lat 1914-1918 oraz złożenie do grobu szczątków Legionisty.

 

 

18 kwietnia - godz. 10.00 – Zamek Kazimierzowski

 

Koncert słowno – muzyczny pt. „Pisk Orła Białego” w wykonaniu uczniów klasy III "B" Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu. Przygotowanie: Dorota Jamroz. Wstęp wolny.

 

 

30 kwietnia - godz. 19.00 - Bazylika Archikatedralna

 

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz 100-lecie odzyskania niepodległości w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru Magnificat i orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej. W programie utwory największych polskich kompozytorów: S. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, G.G. Gorczyckiego, M. Gomółki. Wstęp wolny.

 

 

2 maja - godz. 9.50

 

W ramach Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się bieg „1918 metrów – 100 biegaczy na 100-lecie”. Start: pętla autobusowa przy Wyb. Ojca Św. Jana Pawła II - meta: Pomnik Orląt Przemyskich.

 

 

11 maja - Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 

Otwarcie wystawy „100 lat Garnizonu Wojska Polskiego Przemyśl 1918-2018”;

 

Wystawa jest poświęcona jednostkom Wojska Polskiego, które tworzyły się w Przemyślu i okolicy. Ma przybliżyć odbiorcom okoliczności ich narodzin, rozbudowę, zmiany organizacyjne, codzienne funkcjonowanie w mieście i okolicy oraz wpływ na środowisko lokalnej społeczności. Na przygotowywanej ekspozycji zostaną przedstawione jednostki WP od początków odzyskania niepodległości, aż do czasów współczesnych. Znajdą się na niej fotografie dowódców jednostek wojskowych, żołnierzy i sprzętu używanego przez armię polską od pierwszych dni niepodległości do chwili obecnej. Zostaną zaprezentowane mundury z okresu minionego stulecia, wyposażenie żołnierzy, elementy uzbrojenia, odznaki pamiątkowe, dokumenty, odznaczenia i różnego rodzaju militaria. Część wystawy będzie również poświęcona żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i ich wysiłkowi walce o niepodległą Polskę. Zostaną zaprezentowane wybrane osobiste pamiątki po żołnierzach z okresu II wojny światowej. Wstęp wolny.

 

 

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

 • pcen.jpeg W przemyskim PCEN rozprawiano o naszej drodze do niepodległości… 20-04-2018 11:46

  W Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli  Oddział w Przemyślu odbyła się  konferencję dla Dyrektorów szkół i Nauczycieli historii oraz młodzieży zatytułowana: „W drodze do niepodległości”.

 • bieg_z_biało_czerwoną_fejs.jpeg „1918 metrów - 100 biegaczy na 100 lecie” – weź udział w biegu innym niż wszystkie… 19-04-2018 12:40

  Bieżący rok jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W naszym mieście tę wyjątkową rocznicę obchodzić będziemy przez cały rok i na wiele różnych sposobów…

 • wyklad dr Lucjan Fac plakat z.jpeg „Od Kostiuchnówki do Rarańczy. 1916–1918” - zaproszenie na wykład doktora Lucjana Faca 17-04-2018 14:39

  Spotkanie to odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia 2018 r. o godzinie 17.00 w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej mieszczącej się przy ul. Grodzka 8.

 • foto. pixabay.jpeg Powstaje album pt. „Droga do Niepodległej Rzeczpospolitej”. I Ty możesz pomóc jego w tworzeniu! 12-04-2018 11:01

  Archiwum Państwowe w Przemyślu jest w trakcie realizacji projektu pod nazwą „DROGA DO NIEPODLEGŁEJ RZECZPOSPOLITEJ”. W efekcie projektu ma powstać album prezentujący materiały archiwalne dotyczące tematyki odzyskania Niepodległości w naszym regionie.

 • Plakat DRUK z.jpeg „100 lat Garnizonu Wojska Polskiego Przemyśl 1918-2018” – zaproszenie na wystawę 12-04-2018 10:43

  Wystawa będzie poświęcona jednostkom Wojska Polskiego, które tworzyły się w Przemyślu i okolicy. Ma przybliżyć odbiorcom okoliczności ich narodzin, rozbudowę, zmiany organizacyjne, codzienne funkcjonowanie w mieście i okolicy oraz wpływ na środowisko lokalnej społeczności.

 • legionista_wstęp.jpeg Legionista spoczął w odnowionym mauzoleum 09-04-2018 15:57

  Na przemyskim cmentarzu wojskowym 9 kwietnia odbyła się piękna i wzruszająca uroczystość. Po dokonanych w ubiegłym roku pracach konserwatorskich poświęcony został odnowiony Pomnik Legionistów Polskich. Jako pierwszy spoczął w nim st. sierżant Bolesław Nuckowski, żegnany nie tylko przez licznie zgromadzonych gości, ale także członków rodziny.

 • Pisk_Bialego_Orla_z.jpeg „Pisk Orła Białego” – zaproszenie na niecodzienne wydarzenie 06-04-2018 11:59

  Mali aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 11 zapraszają na spektakl…

 • pen-1570634_960_720.jpeg „Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej” – Weź udział w konkursie - wygraj cenne nagrody! 05-04-2018 12:51

  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, IPN Oddział Rzeszów oraz Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu zapraszają dzieci w wieku od 7 do 15 lat, młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów do udziału w konkursie historycznym pn. „Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej”.

   

  Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: plastycznej i historyczno-literackiej.

   

  Ideą konkursu jest rozbudzenie wśród młodych ludzi świadomości problemów, jakie  pojawiły się w 1918 roku przed  państwami Europy środkowej i wschodniej, dylematów, przed którymi stanęły narody. Analiza tematu skłoni młodzież do przeanalizowania wartości i motywacji, jakie stały za decyzjami przedwojennych elit. Poznanie politycznego klimatu tamtych czasów pozwoli  poznać opinie, poziom wiedzy i poglądy…

   

   

  Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawują:

  Marszałek Sejmu RP

  Marszałek Województwa Podkarpackiego

  Prezydent Miasta Przemyśla

   

   

  REGULAMIN KONKURSU

   

  I ORGANIZATOR I CEL KONKURSU

  1. Organizatorem konkursu jest Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w PrzemyśluPl. Berka Joselewicza 1 37-700 Przemyśl. Współorganizatorem: IPN Oddział Rzeszów i Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.
  2. Honorowy patronat: Marszałek Sejmu RP, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Przemyśla.
  3. Celem Konkursu jest rozbudzenie wśród młodych ludzi świadomości problemów, jakiepojawiły się w 1918 roku przedpaństwami Europy środkowej i wschodniej, dylematów, przed którymi stanęły narody. Analiza tematu skłoni młodzież do przeanalizowania wartości i motywacji, jakie stały za decyzjami przedwojennych elit. Poznanie politycznego klimatu tamtych czasów pozwolipoznać opinie, poziom wiedzy, poglądy.
  4. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: plastycznej i historyczno-literackiej.

   

  II UCZESTNICY KONKURSU

  Konkurs skierowany jest do dzieci od lat 7-15, młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów.

   

  III ZASADY KONKURSU

  1. Wymogi dotyczące prac konkursowych w kategorii historyczno-literackiej:

   - praca napisana samodzielnie przez osobę uprawnioną do udziału w konkursie, zgodnie
  z pkt.  II Regulaminu;

  - praca napisana w konwencji eseju;

  - praca nie była wcześniej publikowane w żaden sposób, w części lub w całości;

  - praca o objętości od 5000 do 10000 (pięć do dziesięciu tysięcy) znaków z uwzględnieniem odstępów;

  - praca napisana w języku ojczystym oraz jej tłumaczenie na język angielski

  - praca nie jest plagiatem ani w żaden inny sposób nie narusza praw autorskich i regulaminu Konkursu.

  2. Wymogi dotyczące prac konkursowych w kategorii plastycznej:

  - praca w formacie A2 wykonana w konwencji plakatu

  - technika dowolną

  -praca nie jest plagiatem ani w żaden inny sposób nie narusza praw autorskich i regulaminu Konkursu.

  W przypadku naruszenia Regulaminu organizatorzy zastrzegają sobie prawo wstrzymania nagrodzenia wyróżnionych prac do czasu wyjaśnienia wątpliwości, a w przypadku nagród już przyznanych – żądania ich zwrotu.

  3. Każda praca powinna być podpisana godłem lub pseudonimem, dane osobowe (imię

  i nazwisko, dokładny adres z kodem pocztowym, telefon, e-mail) należy umieścić
  w zamkniętej kopercie, oznaczonej tym samym godłem lub pseudonimem co praca.

  4. Organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania wybranych esejów oraz plakatów

  w specjalnej publikacji. Przewidujemy także użycie prac do celów reklamowych konkursu.

  5. Przesłanie  pracy na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem przez autora zgody na publikację tekstu i przekazanie nieodpłatnie Organizatorowi autorskich praw majątkowych ograniczonych do zakresu wyżej wymienionej publikacji oraz działań reklamowych
  i marketingowych związanych z tą konkursem i publikacją.

  6. Organizator konkursu nie zwraca nadesłanych prac.

   

  IV TERMIN I SPOSÓB PRZEKAZYWANIA PRAC

  1. Ostateczną datą przekazania prac Organizatorowi jest 31 sierpnia 2018 r. O dacie złożenia decydować będzie data stempla pocztowego.

  2. Prace literackie powinny być dostarczone w formie wydruku komputerowego
  i równolegle na nośniku CD.

  3. Prace literackie i plastyczne należy przesyłać pocztą do siedziby  Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Pl. Berka Joselewicza 1  37-700 Przemyśl

   

  V ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU I NAGRODY

  1. Ocena nadesłanych prac będzie należeć do niezależnego jury. W skład jury wejdą osoby powołane przez Organizatorów.

  2. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:

  Kategoria dzieci od 7- 15 lat

  Kategoria  młodzieży ponadgimnazjalnej i studentów

  3. W konkursie przewidziane są następujące nagrody:

   

   

  W konkursie literacko-historycznym w każdej kategorii wiekowej:

  Nagroda I – 1000 euro

  Nagroda II – 800 euro

  Nagroda III – 500 euro

   

  W konkursie plastycznym w każdej kategorii wiekowej:

  Nagroda I – 1000 euro

  Nagroda II – 800 euro

  Nagroda III – 500 euro

   

  4. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone jesienią 2018 r. w prasie oraz na stronie internetowej www.mnzp.pl

   

  VI POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

  2. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że utwór jest wynikiem samodzielnej twórczości osoby biorącej w nim udział i że prawa autorskie do utworu nie są niczym ograniczone.

  3. Każdy z Autorów wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora podanych danych osobowych dla celów konkursowych i marketingowych (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych).

  4. Organizatorzy przewidują ewentualną możliwość przedłużenia terminu zakończenia konkursu.

  5. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo zmiany wysokości nagród.

  6. Niniejszy regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.mnzp.pl

   

 • TPPiR plakat z.jpeg Apel Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu 25-01-2018 14:33

  Zarząd Towarzystwa w związku z realizacją w 2018 roku Projektu „Za walkę o niepodległość Ziemi Przemyskiej - odznaczeni Gwiazdą Przemyśla” zwraca się do Państwa z prośbą o udostępnienie wszelkich materiałów (historycznych i dokumentacji fotograficznej)

 • pakiet 2.jpeg Pakiet na 100 lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków, którzy pierwszy raz otrzymają paszport 02-01-2018 15:02

  W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl