15 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

100-lecie Niepodległości Polski

100_lecie_niepodleglosci_gwiazda_m_znak.jpeg

 

2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę wyjątkową rocznicę w Przemyślu obchodzić będziemy przez cały rok, jednak kulminacją obchodów będzie data 11 listopada 2018 roku.

Na tej stronie będziemy Państwa informować o wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszowymi.

 

Serdecznie zachęcamy do śledzenia programu wydarzeń oraz do włączenia się we wspólne świętowanie.

 

 

 

KALENDARIUM

 

9 kwietnia - godz. 11.00 - Cmentarz Wojskowy w Przemyślu

 

Uroczyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Legionistów Polskich z lat 1914-1918 oraz złożenie do grobu szczątków Legionisty.

 

 

18 kwietnia - godz. 10.00 – Zamek Kazimierzowski

 

Koncert słowno – muzyczny pt. „Pisk Orła Białego” w wykonaniu uczniów klasy III "B" Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu. Przygotowanie: Dorota Jamroz. Wstęp wolny.

 

 

30 kwietnia - godz. 19.00 - Bazylika Archikatedralna

 

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz 100-lecie odzyskania niepodległości w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru Magnificat i orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej. W programie utwory największych polskich kompozytorów: S. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, G.G. Gorczyckiego, M. Gomółki. Wstęp wolny.

 

 

2 maja - godz. 9.50

 

W ramach Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się bieg „1918 metrów – 100 biegaczy na 100-lecie”. Start: pętla autobusowa przy Wyb. Ojca Św. Jana Pawła II - meta: Pomnik Orląt Przemyskich.

 

 

11 maja - Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 

Otwarcie wystawy „100 lat Garnizonu Wojska Polskiego Przemyśl 1918-2018”;

 

Wystawa jest poświęcona jednostkom Wojska Polskiego, które tworzyły się w Przemyślu i okolicy. Ma przybliżyć odbiorcom okoliczności ich narodzin, rozbudowę, zmiany organizacyjne, codzienne funkcjonowanie w mieście i okolicy oraz wpływ na środowisko lokalnej społeczności. Na przygotowywanej ekspozycji zostaną przedstawione jednostki WP od początków odzyskania niepodległości, aż do czasów współczesnych. Znajdą się na niej fotografie dowódców jednostek wojskowych, żołnierzy i sprzętu używanego przez armię polską od pierwszych dni niepodległości do chwili obecnej. Zostaną zaprezentowane mundury z okresu minionego stulecia, wyposażenie żołnierzy, elementy uzbrojenia, odznaki pamiątkowe, dokumenty, odznaczenia i różnego rodzaju militaria. Część wystawy będzie również poświęcona żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i ich wysiłkowi walce o niepodległą Polskę. Zostaną zaprezentowane wybrane osobiste pamiątki po żołnierzach z okresu II wojny światowej. Wstęp wolny.

 

≈ ♦ ≈

 

8 LISTOPADA

 

18.00  „Marsz, marsz POLONIA! Głos wspomnień” - koncert Orkiestry i Chóru Państwowych Szkół  Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu (Zamek Kazimierzowski)

 

9 LISTOPADA

 

11.11  Odśpiewanie hymnu państwowego  przez uczniów szkół przemyskich na Rynku

III edycja Dziecięcego Festiwalu „Piosenka w mundurze” (14.30 finał Festiwalu na Zamku Kazimierzowskim)

19.00  „Ocalić od zapomnienia”

- spektakl historyczny oraz koncert orkiestry kameralnej Accademia ell’arco Chamber Orchestra (Zamek Kazimierzowski)        

 

10 LISTOPADA

18.00  Program poetycko-muzyczny „Kwiaty Polskie”  na Zamku Kazimierzowskim

 

11 LISTOPADA

14.00  „Śladami Orląt Przemyskich” - zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem (organizator PTTK)

 

11 LISTOPADA

9.30  Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jubileusz 100-lecia Garnizonu przemyskiego na budynku Przemyskiej Biblioteki Publicznej  (ul. Grodzka)

10.00  Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem, pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” oraz Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino” (Bazylika Archikatedralna)

Po mszy św. przemarsz pod Pomnik Orląt; w trakcie przemarszu złożenie kwiatów przy popiersiu i tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

12.00  Uroczystość patriotyczna przy Pomniku Orląt Przemyskich: hymn państwowy i podniesienie

flagi na maszt, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów

Bezpośrednio po uroczystości śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu

18.00  Prapremiera spektaklu pt. „Paderewski. Fantazja i legenda” (Zamek Kazimierzowski)

 

plakat_11_11.jpeg

 

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

 • Niech współbrzmi z.jpeg Niech współbrzmi - czyli jedyny w swoim rodzaju koncert na stulecie Niepodległości Polski 06-12-2018 13:10

  Wszystkich mieszkańców Nadsańskiego Grodu serdecznie zapraszamy na "NIECH WSPÓŁBRZMI" – czyli niezwykły koncert stanowiący punkt kulminacyjny roku działalności Zgodnej Inicjatywy Przemyślan na 100-lecie Niepodległości Polski WSPÓLNIE na 100!

  Podczas wydarzenia wystąpią dla Państwa:


  Reprezentacyjny Chór Związku Ukraińców w Polsce "Żurawli" (ukr. "Журавлі") - dyr. Jarosław Wujcik,
  Przemyski Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego pod dyrekcją Andrzeja Gurana

  oraz
  Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny Vox Iuventum pod dyrekcją Piotra Szelążka


  Miejsce koncertu: Archikatedralny Sobór Greckokatolicki św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, ul. bpa J. Kocyłowskiego 2
  Czas: 8 grudnia (sobota) 2018 r. godz. 18.00.

  Wstęp wolny.

  Zapraszamy!

 • Szeptany Kobiecy Przemyśl.jpeg Szeptany Przemyśl Kobiecy – wybierz się w (audio) spacer po Przemyślu… 06-12-2018 09:36

  W stulecie Niepodległości Polski, w stulecie praw wyborczych kobiet organizatorzy przedsięwzięcia postanowili opowiedzieć o tych kobietach, które współtworzyły Przemyśl. O pisarkach, poetkach, nauczycielkach, opiekunkach sierot, psychoanalityczkach, sprzedawczyniach, lekarkach, bibliotekarkach, malarkach, kobietach domowych i publicznych, walecznych i silnych, odważnych, przecierających szlaki prekursorkach… Żydówkach, Ukrainkach, Polkach…

  Spotykamy się w poniedziałek 10 grudnia o 19:00 przed kamienicą Rynek 26.
  Ze sobą należy zabrać telefon, na który będzie można pobrać plik z opowieściami i słuchawki (link do pliku udostępniony zostanie w niedzielę 9.12.)

  Można zabrać ze sobą termos i ciepłą herbatkę. Każdy otrzyma mapkę do spaceru.

  Serdecznie zapraszamy!

  Spacer audio "Szeptany Przemyśl Kobiecy" powstał w ramach projektu "Zacznij działać! Przyłącz się!" finansowanego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia"
  Realizacja nagrania: Anna Dąbrowska.
  Nagranie zrealizowano w partnerstwie stowarzyszeń: Związek Ukraińców w Polsce Koło w Przemyślu (Narodnyj Dim), Wspólnie na 100, Towarzystwo Ulepszania Miasta, Stowarzyszenie Terapii przez Sztukę "Katarsis", EUROPA DONNA Przemyśl, Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM, Kontrabanda Literacka, Przedsiębiorstwo Społeczne "Warsztatowo" Sp. z o.o., Rutha Sp. z o.o.

   

 • spotkanie z niepodległą z.jpeg Wykład, wystawa i prezentacja pieśni na podsumowanie „Spotkania z Niepodległą” – ZAPRASZAMY! 05-12-2018 13:28

  W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Województwo Podkarpackie i Centrum Kulturalne w Przemyślu serdecznie zapraszają na wyjątkowe spotkanie  - „Spotkanie z Niepodległą”. Tego rodzaju spotkania już wcześniej odbywały się w innych miastach naszego województwa. Tym razem spotkamy się w Przemyślu, w ramach tego wydarzenia odbędzie się podsumowanie projektu. Wyjątkową  prelekcję wygłosi dr Grzegorz Szopa zatytułowaną "...Za sprawę mojej Ojczyzny..." - Orlęta Przemyskie w walce o polskość miasta w 1918 r., który przypomni nam historię naszego miasta, jej młodych, odważnych i walecznych mieszkańców, którzy odegrali znaczącą rolę w obronie Przemyśla.

  Wydarzeniu towarzyszyć będzie zorganizowana przez Województwo Podkarpackie i IPN Oddział w Rzeszowie wystawa popularnonaukowa „Młodzi dla Niepodległej” prezentująca postawy młodego pokolenia w tak burzliwym, ale jakże ważnym czasie dla naszego Narodu. Dodatkowo odbędzie się prezentacja pieśni o Przemyskich Orlętach.

  Wszystkich zainteresowanych, a szczególnie mieszkańców Przemyśla chcących przypomnieć  i poszerzyć swoją wiedzę dotycząca historii naszego miasta serdecznie zapraszamy w piątkowe popołudnie 14 grudnia 2018 r. o godz. 17:00 do Klubu „Piwnice” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

   

  Wstęp wolny.
   

 • PLAKAT Kartki 2018 z.jpeg Kartka świąteczna i noworoczna w Niepodległej – ZAPROSZENIE 28-11-2018 14:56

  W imieniu Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Kartka świąteczna i noworoczna w Niepodległej”, na której zostaną zaprezentowane kartki ze zbiorów Krzysztofa Trojnara.

   

  Wystawa dostępna będzie od 1 grudnia br. do 28 stycznia 2019 r. w „Galerii Zamek” – Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz od 6 grudnia 2018 r. do 15 stycznia 2019 r. w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

   

  Zapraszamy!

   

   

   

 • ZSEiO (3).jpeg Sukces uczniów ZSEiO w „Przemyskich Słowach Niepodległości” 27-11-2018 10:09

  16 listopada w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się finał projektu ,,Przemyskie Słowa Niepodległości", w którym brało udział mnóstwo młodzieży z przemyskich szkół, w tym także uczennice Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu.

   

  Integralną częścią  projektu były między innymi warsztaty grupy komiksowej, które odbywały się pod kierunkiem artysty, Tomasza Króla. Zaowocowały one publikacją dzieł uczennic ZSEiO: Sabiny Leszczak, Nikoli Ciurko, Julii Sawickiej, Anity Dedio, Aleksandry Dobosiewicz i Małgorzaty Radochońskiej. Opiekę nad grupa komiksową w ZSEiO sprawowała pani Beata Jaszczyszyn.

   

  Podczas finału projektu zaprezentowane zostały także opublikowane przez Centrum Kulturalne reportaże. Powstały one w wyniku warsztatów reportażowych prowadzonych przez doktora Andrzeja Juszczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Filipa Springera, mistrza reportażu.
  Efektem owych zajęć są prace uczennic: Sabiny Leszczak, Joanny Lemczyk, Sabiny Kowalik, Magdaleny Nasim i Izabeli Feduniewicz. Podczas uroczystości swoje teksty odczytały same autorki, którym pomagali Anna Serwin i Sebastian Szpytman.
  Opiekę nad grupą reportażową w ZSEiO sprawowała pani Agnieszka Horbaczek.

   

   

 • 2018_11_22_afisz_nie tylko 11 listopada_wstęp.jpeg Nie tylko 11 listopada! Zapomniana historia roku 1918 na Kresach 26-11-2018 11:23

  Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego "Nie tylko 11 listopada! Zapomniana historia roku 1918 na Kresach".

  30 listopada 2018r, piątek, godz.17.30,  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej   pl. Berka Joselewicza 1   

 • Koncert pieśni żydowskich_wstęp.jpeg Koncert pieśni żydowskich 21-11-2018 08:14

  Inicjatywa Wspólnie na 100 - Zgodna Inicjatywa Przemyślan na 100-lecie Niepodległości Polski - zaprasza na nastrojowy Koncert Pieśni Żydowskich w wykonaniu Roksany Wikaluk do Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego (Rynek 5). 25 listopada, początek godz. 18:00.

  Wstęp bezpłatny

 • AP6_8447.jpeg I Liceum uczciło 100. rocznicę odzyskania niepodległości 20-11-2018 13:24

  Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się 9 listopada 2018 r. w auli szkolnej. Uroczystość, którą swoją obecnością uświetnili Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Pan Piotr Pilch – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pan Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla, Pani Katarzyna Rokitowska – w imieniu Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego, Pani Sabina-Maziarz – Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Pana Marka Rząsy. O godz. 11.11, włączając się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Na długą i trudną drogę do niepodległości w swoich wystąpieniach zwrócili uwagę Dyrektor szkoły Pan Tomasz Dziumak oraz Pan Artur Derdziak w wykładzie historycznym.

 • 11_listopada_24.jpeg Świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę! [fotorelacja + video] 13-11-2018 16:23

  11 listopada cała Polska świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości. Nasze przemyskie obchody zaczęły się jeszcze w październiku, kiedy wspólnie z 5 batalionem strzelców podhalańskich obchodziliśmy sto lat obecności polskiego wojska w Przemyślu, czyli 100-lecie powstania Garnizonu Przemyśl. Ten ważny dla nas Polaków dzień, czyli 11 listopada, był zwieńczeniem odbywających się w ciągu całego roku wydarzeń: kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i edukacyjnych odbywających się pod hasłem 100-lecia odzyskania niepodległości. Msza święta za Ojczyznę, przemarsz przez miasto i uroczystości przed pomnikiem Orląt Przemyskich, zgromadziły, jak przystało na jubileuszowe obchody, największą jak dotąd liczbę mieszkańców, chcących wspólnie przeżywać ten dzień.

 • spektakl_5.jpeg Spektakl na Stulecie Niepodległości 15-11-2018 15:26

  10 listopada, o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim można było obejrzeć muzyczno – teatralny spektakl „Kwiaty polskie”, będący częścią miejskich obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Spektakl współtworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Gimnazjalnymi oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Pozytywnego odbioru występu życzyli licznie zgromadzonym widzom Dyrektorzy obu szkół: Pani Dorota Kotuła i Pan Tomasz Dziumak. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście, m. in.: Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, pani Elżbieta Tarnawska oraz Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Przemyślu, pani Bernadeta Jasińska.

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 27-03-2018 11:49
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-11-2018 13:37