14.7 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

100-lecie Niepodległości Polski

100_lecie_niepodleglosci_gwiazda_m_znak.jpeg

 

2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę wyjątkową rocznicę w Przemyślu obchodzić będziemy przez cały rok, jednak kulminacją obchodów będzie data 11 listopada 2018 roku.

Na tej stronie będziemy Państwa informować o wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszowymi.

 

Serdecznie zachęcamy do śledzenia programu wydarzeń oraz do włączenia się we wspólne świętowanie.

 

 

 

KALENDARIUM

 

9 kwietnia - godz. 11.00 - Cmentarz Wojskowy w Przemyślu

 

Uroczyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Legionistów Polskich z lat 1914-1918 oraz złożenie do grobu szczątków Legionisty.

 

 

18 kwietnia - godz. 10.00 – Zamek Kazimierzowski

 

Koncert słowno – muzyczny pt. „Pisk Orła Białego” w wykonaniu uczniów klasy III "B" Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu. Przygotowanie: Dorota Jamroz. Wstęp wolny.

 

 

30 kwietnia - godz. 19.00 - Bazylika Archikatedralna

 

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz 100-lecie odzyskania niepodległości w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru Magnificat i orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej. W programie utwory największych polskich kompozytorów: S. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, G.G. Gorczyckiego, M. Gomółki. Wstęp wolny.

 

 

2 maja - godz. 9.50

 

W ramach Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się bieg „1918 metrów – 100 biegaczy na 100-lecie”. Start: pętla autobusowa przy Wyb. Ojca Św. Jana Pawła II - meta: Pomnik Orląt Przemyskich.

 

 

11 maja - Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 

Otwarcie wystawy „100 lat Garnizonu Wojska Polskiego Przemyśl 1918-2018”;

 

Wystawa jest poświęcona jednostkom Wojska Polskiego, które tworzyły się w Przemyślu i okolicy. Ma przybliżyć odbiorcom okoliczności ich narodzin, rozbudowę, zmiany organizacyjne, codzienne funkcjonowanie w mieście i okolicy oraz wpływ na środowisko lokalnej społeczności. Na przygotowywanej ekspozycji zostaną przedstawione jednostki WP od początków odzyskania niepodległości, aż do czasów współczesnych. Znajdą się na niej fotografie dowódców jednostek wojskowych, żołnierzy i sprzętu używanego przez armię polską od pierwszych dni niepodległości do chwili obecnej. Zostaną zaprezentowane mundury z okresu minionego stulecia, wyposażenie żołnierzy, elementy uzbrojenia, odznaki pamiątkowe, dokumenty, odznaczenia i różnego rodzaju militaria. Część wystawy będzie również poświęcona żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i ich wysiłkowi walce o niepodległą Polskę. Zostaną zaprezentowane wybrane osobiste pamiątki po żołnierzach z okresu II wojny światowej. Wstęp wolny.

 

 

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

 • polskie drogi do niepodległości z.jpeg Konferencja naukowa „1918: polskie drogi do niepodległości – Przemyśl Galicja, Polska" - ZAPRASZAMY 11-10-2018 13:54

  Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu i Przemyska Biblioteka Publiczna zapraszają na konferencję naukową „1918: polskie drogi do niepodległości – Przemyśl Galicja, Polska”.

   

 • Plakat_100_lecie z.jpeg 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę i 100-lecie Garnizonu Przemyśl - Zapraszamy do udziału w uroczystościach. 08-10-2018 14:49

  Prezydent Miasta Przemyśla, Rada Miejska w Przemyślu oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl zapraszają do udziału w uroczystościach...

 • dzieci.jpeg Niepodległa do hymnu! Dołącz do akcji! 04-10-2018 09:13

  11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. Dołącz do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn.

 • Niepodległa_RGB z.jpeg Podkarpacie dla Niepodległej 28-09-2018 13:25

  Weź udział w wielkiej zbiórce fotografii historycznych z okresu 1860 – 1920.

 • fot. Agata Czereba gł.jpeg 100-lecie odzyskania niepodległości w „pigułce”, czyli trzy wyjątkowe wystawy, które czekają na Państwa w Rynku Starego Miasta 28-09-2018 10:12

  W czwartek, 27 września 2018 roku na Rynku Starego Miasta w Przemyślu uroczyście otwarto ogólnopolską wystawę pt. Ojcowie Niepodległości. W tej niezwykłej ekspozycji zaprezentowane zostały sylwetki Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Daszyńskiego, Korfantego i Witosa, czyli osób, które powszechnie uznawane są za ojców polskiej niepodległości.

  Inicjatorem i autorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej, który uruchomił ów projekt, aby w ten sposób upamiętnić jedną z najważniejszych dla wszystkich Polaków rocznic – rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa prezentowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Biało-Czerwony Szlak – Moja Niepodległa. 

  Jednak to nie koniec rocznicowych niespodzianek, bowiem wraz z ekspozycją pn. „Ojcowie Niepodległości” w sercu starego nadsańskiego grodu zaprezentowane zostały dwie dodatkowe, równie interesujące wystawy: „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” - przygotowaną przez Urząd Miejski w Przemyślu oraz „100-lecie Garnizonu Przemyśl” -  Batalionu Strzelców Podhalańskich.

   

  Trzy niezwykłe, rocznicowe wystawy będziemy prezentować Państwu przez kolejnych kilka tygodni. Mamy nadzieję, iż za ich pomocą zachęcimy Państwa do pielęgnowania swojej  lokalnej historii, a także do odkrywania (także lokalnych) bohaterów walczących o niepodległość naszego kraju.

   

   

  - Cieszy fakt, że przechadzający się Rynkiem spacerowicze, nie tylko oglądają zdjęcia, ale także czytają. Czytają, poznając naszą, jakże często dramatyczną  historię... Dziś, w dobie pisma obrazkowego, które wszyscy tak bardzo lubimy, znacznie częściej oglądamy albumy, nie czytając treści... Otóż bogactwo tych opisów, sylwetek wielkich ludzi, zdarzeń, historii jest niezwykle istotne. I pamiętajcie o tym, zwłaszcza Wy – młodzi ludzie, bo to dla nas wszystkich, bardzo ważne przesłanie - abyście mogli być tymi, którzy po nas przejmą to, co najbardziej istotne i będziecie kiedyś pokazywać swoim dzieciom tę historię. Historię, z której wszyscy jesteśmy bardzo dumni…. – powiedział podczas

   

   

  Gospodarz wydarzenia podziękował wszystkim, którzy przybyli na przemyski Rynek, by zapoznać się z trzema niezwykłymi ekspozycjami. Swoją wdzięczność wyraził także wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że owe wystawy mogły mieć miejsce.    

   

   

  - Coraz bliżej 11 listopada, czyli dzień stanowiący apogeum świętowania stulecia naszej niepodległości. Niemniej o współczesnym wymiarze patriotyzmu musimy pamiętać każdego dnia. Pamiętajmy o znanych Polakach. O tych również, którzy tworzyli w literaturze, sztuce, poezji i tych, którzy byli wynalazcami... O wszystkich, którzy pracowali na rzecz naszej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. – dodał Robert Choma.

   

  W otwarciu wystaw obok Prezydenta Miasta Przemyśla - Roberta Chomy udział wzięli między innymi: Zastępcy Prezydenta Miasta – Grzegorz Hayder oraz Janusz Hamryszczak, Sekretarz Miasta – Dariusz Łapa, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Robert Bal, Naczelnik Kancelarii Prezydenta – Artur Komorowski, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Janusz Łukasiewicz, szef rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Dariusz Iwaneczko, dowódcy służb mundurowych, młodzież z przemyskich szkół, mieszkańcy miasta oraz inni zaproszeni goście.

 • fot. Agata Czereba (34).jpeg Pogranicznicy biegną „Wokół Niepodległej”. W ten sposób świętują stulecie niepodległości Polski [ZDJĘCIA] 26-09-2018 10:55

  Kilkudziesięciu przemyskich biegaczy - w tym Strażnicy Graniczni, żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, a nawet przedstawiciele samorządu, wyruszyło dzisiejszym rankiem (26 bm.) spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w jedynym w swoim rodzaju biegu sztafetowym „Wokół Niepodległej”.

   

  Straż Graniczna postanowiła w nietuzinkowy sposób uczcić najważniejszą w tym roku rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zorganizowała bieg sztafetowy pod nazwą „Wokół Niepodległej”. W ciągu 18 dni funkcjonariusze oraz pracownicy Straży Granicznej pokonają dystans około 3600 kilometrów, biegnąc wzdłuż polskiej granicy.

  Cała trasa wzbogacona została o punkty honorowe, czyli miejsca, które w jakiś sposób związane są z naszą walką o niepodległość. Takim „punktem” okazało się być także Królewskie Miasto Przemyśl i znajdujący się w nim pomnik Ojca Polskiej Niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Sztafetę przy pomniku Marszałka przywitali nie tylko koledzy pogranicznicy, ale także władze miasta z Prezydentem Robertem Chomą, jego Zastępcą Januszem Hamryszczakiem oraz Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą na czele.

  Natychmiast po przejęciu sztafetowej pałeczki, przemyscy biegacze ruszyli jednym z honorowych odcinków, który wiódł m.in. przez Rynek Starego Miasta, fragment ulicy Kazimierzowskiej, ul. Katedralną, Wzgórze Zamkowe i Zniesienie… Przemyski akcent tego niezwykłego biegu będzie mieć finał w Huwnikach. Sztafeta ma przybyć tam jeszcze przed południem. Na miejscu pogranicznicy przekażą pałeczkę dalej… W sumie pałeczka sztafetowa trafi do rąk ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, a każdy z biegaczy pokona dystans około siedmiu kilometrów.  

   

   

  Sztafeta wystartowała w sobotę, 22 września z Berżników w województwie podlaskim. Biegacze w mundurach planują dotrzeć na metę usytuowaną w tej samej miejscowości w środę, 10 października br. Bieg „Wokół Niepodległej” ma charakter symboliczny. Biegnący w sztafecie będą nieść pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza Straży Granicznej.  W sumie pałeczka sztafetowa trafi do rąk ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, a każdy z biegaczy pokona dystans około siedmiu kilometrów.  

  Ciekawostką jest, iż bieg „Wokół Niepodległej” będzie także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy  bieg sztafetowy”. Trasa biegu będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze, a na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

 • runners-635906_960_720.jpeg Straż Graniczna wystartowała w biegu sztafetowym „Wokół Niepodległej” 25-09-2018 14:42

  Jutro rano (26 bm.) pogranicznicy dotrą do Przemyśla.

 • Ożóg z.jpeg „Między odrzuceniem a wywyższeniem - język polski w Galicji w latach 1772-1918” – zaproszenie na prelekcję 25-09-2018 10:58

  Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu PRZEMYSKIE SŁOWA NIEPODLEGŁOŚCI.

 • 100_lecie_wystawa gł.jpeg Trzy wyjątkowe wystawy na 100-lecie Niepodległości Polski – ZAPRASZAMY! 24-09-2018 08:47

  Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uruchomił projekt pod nazwą „Konwój biało-czerwony”. Już w maju tego roku, w kilkunastu miastach w całym kraju, zaprezentowano wystawę plenerową pn. „Ojcowie Niepodległości”, będącą jednym z najważniejszych projektów IPN poświęconych upamiętnieniu tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.

   

  27 września 2018 r. wystawa ta dotrze także do Przemyśla. Co więcej wraz z ekspozycją „Ojcowie Niepodległości” zaprezentowane zostaną dodatkowe dwie wystawy: „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” oraz „100-lecie Garnizonu Przemyśl”.

  Wystawy prezentowane będą w samym sercu naszego miasta – tuż przy budynku Urzędu Miejskiego. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godzinie 11.00. Na wydarzenie zapraszają Prezydent Miasta Przemyśla, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

   

 • plakat bez Sejmu z.jpeg Piknik Patriotyczny „Nasza Niepodległa” - ZAPROSZENIE 13-09-2018 10:23

  W najbliższy weekend z okazji obchodzonego w bieżącym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na zamkowym dziedzińcu odbędzie się Piknik Patriotyczny „Nasza Niepodległa”.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl