22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Stowarzyszenie Linia 102 ponownie na Ukrainie

Członkowie Stowarzyszenia Linia 102.pl ponownie wyruszyli śladem nieczynnej linii kolejowej na Ukrainę. Tym razem akcja odbywająca się 9 marca miała na celu przejazd pociągiem specjalnym na trasie Przemyśl – Malhowice - Niżankowice – Dobromil – Chyrów – Starzawa Krościenko – Ustrzyki Dolne. Promując w ten sposób pomysł reaktywacji linii, organizatorzy zaprosili do udziału w akcji przedstawicieli władz, kolei oraz dziennikarzy. W trasę z nimi wybrali się m.in. Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca – przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, Janusz Hamryszczak zastępca prezydenta Miasta Przemyśla, Adam Pawluś Starosta Jasielski.

- Będziemy jechać trasą łączoną polskimi i ukraińskimi drezynami, autobusem i Motoraczkiem, po to by dotrzeć do Ustrzyk Dolnych i pokazać, że można myśleć o tej trasie na poważnie, by wróciła – stwierdził przed rozpoczęciem akcji Karol Gajdzik, prezes Stowarzyszenia „Linia 102.pl – Chcemy w ten sposób otworzyć sezon turystyczny „Witajcie Bieszczady 2018”. Pociąg specjalny wyruszył z przemyskiego dworca kolejowego, a każdy z pasażerów otrzymał pamiątkowe bilety, stylizowane na kartoniki używane w pociągach jeszcze w latach 90-tych XX - go wieku. Po odprawie paszportowej na pasie granicznym pomiędzy Malhowicami i Niżankowicami uczestnicy akcji ruszyli w dalszą drogę przez terytorium Ukrainy, aby dotrzeć do Ustrzyk Dolnych.

 

 

Pociąg relacji Przemyśl – Zagórz kursował linią 102 do 1994 roku. O tej prawie zapomnianej trasie i jej walorach turystycznych przypomnieli roku członkowie Stowarzyszenia Linia 102.pl, którzy w 2016 zorganizowali „Siekierezadę” – akcję dzięki której oczyszczony został 7 kilometrowy odcinek torów do granicy z Ukrainą. Pozwoliło to na kolejne przejazdy drezynami oraz akcje takie jak ubiegłoroczny „Mikołaj bez granic”. Głównym celem Stowarzyszenia jest przywrócenie ruchu na linii 102 do Chyrowa i Zagórza, a przez to lepsze wykorzystanie atrakcyjności Bieszczad i ukraińskich Karpat.

Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-03-2018 15:17