16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XI Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”

W dniu 6.03.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu odbył się XI Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?” realizowany w ramach XII Edycji Programu „Trzymaj formę”. W konkursie wzięły udział przemyskie szkoły podstawowe: SP 1, SP 4, SP 6, SP 11, SP 14, SP 15, SP 16, SP 17 i ZPSM Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia.

      Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test, który sprawdzał ich wiadomości m.in. z zakresu budowy i funkcjonowania układu pokarmowego, znajomości witamin, obliczania BMI i zawartości soli w pokarmach. Druga część polegała na analizie piramidy zdrowego żywienia oraz jej przystosowania w przypadku cukrzycy i osteoporozy. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, dlatego do końca konkursu rywalizacja była wyrównana. I miejsce zajął ZPSM Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia, II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15, III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, których sponsorami  byli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego i Centrum Języków Obcych „Student” w Przemyślu. Poczęstunek dla uczestników konkursu ufundowała Spółdzielcza Grupa Producentów Owoców „Szeliga” z Żurawicy.

      Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” promujący zasady zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród młodzieży szkolnej jest realizowany w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu od dwunastu lat. Jego celem jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci. Szkoła promuje zasady aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program realizowany jest w klasach IV-VII metodą projektu. W tym roku szkolnym zwracamy uwagę na BMI, piramidę zdrowego żywienia i aktywność fizyczną. Pragniemy kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i zachęcamy do aktywności fizycznej. Uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę na temat zdrowego stylu życia. W realizacji programu pomocne są atrakcyjne materiały dydaktyczne przeznaczone dla uczniów, rodziców i nauczycieli, które dostępne są również w formie elektronicznej na stronie programu www.trzymajforme.pl.  Naszym partnerem jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu.

         Chcąc zachęcić innych młodych ludzi do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, w 2008 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Przemyśla i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu. Konkurs jest adresowany do uczniów klas V i VI przemyskich szkół. Tegoroczna, XI edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem, co dowodzi, że edukacja prozdrowotna jest ważnym elementem kształtowania nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży.

 

 

Anna Wawrzynów

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 09-03-2018 13:36
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 09-03-2018 13:36