Wizyta uczniów oddziałów gimnazjalnych przy Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Szawle na Litwie- w ramach projektu Erasmus+

W dniach 11-17 lutego 2018r. odbyło się trzecie i zarazem ostatnie spotkanie młodzieży realizującej projekt  w ramach programu Erasmus+. Litewskie gimnazjum Sauletekis w Szawle gościło młodzież i nauczycieli ze szkół partnerskich z Włoch, Niemiec oraz z Polski  - uczniów i nauczycieli z oddziałów gimnazjalnych przy Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu. Tematem przewodnim finałowego spotkania było  zdrowe życie i dobre samopoczucie w szkole (bewell@school). Przygotowując się do wizyty w Szawle uczniowie wzorem wcześniejszych spotkań, pracowali w czterech  międzynarodowych grupach zadaniowych,  każda grupa pracowała nad jednym wybranym tematem: jak zdrowo się odżywiać ?, jak mądrze i zdrowo spędzać czas wolny ?,  jak powiedzieć  NIE uzależnieniom ?. Efekty współpracy online zaprezentowano w trakcie spotkania podsumowującego wizytę i cały program.

Ponieważ większość zajęć odbywała się w formie warsztatów, uczniowie mieli szansę nie tylko słuchać co robić by zdrowo żyć, ale przede wszystkim próbować stosować przekazane im wskazówki w praktyce. Gospodarze spotkania zaproponowali szereg niezwykle ciekawych zajęć dla młodzieży – warsztaty zdrowego gotowania, zajęcia sportowe prezentujące różne formy aktywnego wypoczynku-    od skoków na trampolinie, poprzez wschodnie sztuki walki, po jazdę figurową na lodzie i litewskie tańce ludowe. Odwiedzili również znaną na świecie wytwórnię sera Dziugas, by poznać cały proces jego tradycyjnej, nieskażonej nowoczesnością produkcji, skosztować różne jego odmiany i dowiedzieć się jak szukać wartościowej i zdrowej żywności.

Każdy projektowy wyjazd uczniów to również szansa na poznanie kraju gospodarzy, historii i kultury, a pobyt na Litwie zbiegł się w czasie z ważnymi dla gospodarzy świętami.  Niespodzianką i miłym zaskoczeniem okazało się włączenie uczniów i nauczycieli w obchody święta Užgavinės, czyli zakończenia karnawału.  Imprezie  z przebierańcami i orkiestrą ludową towarzyszyły liczne konkursy, a jedną z konkurencji -   jako mistrz refleksu -  wygrał Dawid Kiernozek, uczeń II klasy.  Na zakończenie pobytu, 16 lutego  wszyscy włączyli się w obchody  Dnia Niepodległości. Z tej okazji uczestnicy spotkania wzięli udział w otwarciu wystawy fotograficznejw 100 rocznicę odzyskania  niepodległości przez Litwę. W tym tak ważnym i uroczystym dniu dobiegło końca spotkanie kończące naszą współpracę nad projektem.

Atmosfera  otwartości i tolerancji, chęci poznawania siebie nawzajem  towarzyszyła wszystkim uczestnikom nie tylko na Litwie, ale od samego początku trwania projektu. Nowe znajomości, zawiązane przyjaźnie przetrwają bardzo długo. Idea  i cele programu Erasmus+ zostały zrealizowane, a przyjazna  i pozytywna  atmosfera na każdym spotkaniu koordynatorów i uczestników sprzyjała owocnej pracy, zdobywaniu nowych umiejętności oraz dała możliwość poznania innych kultur, przybliżenia zwyczajów i obyczajów, by lepiej rozumieć siebie nawzajem i wspólnie tworzyć lepszą, wspólną Europę.

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 07-03-2018 14:36 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 09-03-2018 07:52

Na skróty