13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zielono nam, czyli Dzień Świętego Patryka w Przemyślu

17 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii.

 

festiwal świętego patryka (2).png

 

Dzień Świętego Patryka jest globalnym świętem irlandzkiej kultury, dziedzictwa, kreatywności  i otwartości na świat. Najbardziej charakterystycznymi symbolami obchodów Dnia Świętego Patryka są zdecydowanie muzyka i taniec irlandzki, ale także kolorowe parady, które w tym dniu odbywają się nie tylko w Irlandii, lecz również w wielu innych zakątkach świata.

 

festiwal świętego patryka (1).png

 

Również w Polsce z każdym rokiem przybywa rozmaitych wydarzeń i uroczystości związanych z radosnym świętem Irlandczyków.

W ubiegłym roku, w ramach Festiwalu Świętego Patryka w naszym kraju odbyło się ponad 120 imprez, a w trzynastu polskich miastach na cześć Św. Partyka podświetlone zostały 23 obiekty, spośród których wymienić można m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, poznański Ratusz, wrocławską Halę Stulecia, krakowską Kładkę Ojca Bernatka czy katowicki Spodek…

 

PKiN.jpegzdjęcie: www.warszawa.eska.pl Pałac Kultury i Nauki; Tomasz Warda, Ilustracja do artykułu "W piątek Dzień Świętego Patryka. Niezwykła iluminacja na Pałacu Kultury i Nauki!"

 

 

Tym razem także Przemyśl włączy się w świętowanie polsko-irlandzkiej przyjaźni. Na początek podświetlimy na zielono budynek Urzędu Miasta Przemyśla, Zamek Kazimierzowski oraz most Brama Przemyska…      

Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić mieszkańców miasta, lokalnych przedsiębiorców i restauratorów do włączenia się do wspólnej zabawy. Pomysłów na uczczenie pamięci o Świętym Patryku może być wiele. Najprostszym z nich może być na przykład zielony akcent na ubraniu (trójlistna, soczyście zielona koniczynka jest jednym z symboli Irlandii)... Restauratorzy mogliby zorganizować w swoich lokalach dzień lub wieczór irlandzki, zaserwować swoim gościom irlandzkie przysmaki, różnorakie piwa (barwione na zielono), irlandzką muzykę, a ci najbardziej odważni nawet tańce… ;-)

 

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania.

 

 

 

festiwal świętego patryka (2).jpeg

 

Święty Patryk nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się w 385 r. (według innych źródeł 389). Pochodził najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Z pochodzenia był Brytem. Urodził się w rodzinie kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Być może Patryk spędził najpierw kilka lat w klasztorze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii, ucząc się od św. Germana z Auxerre. Był też podobno bliskim krewnym św. Marcina z Tours i znajdował się pod jego duchowym wpływem. Działalność misyjną rozpoczął w 431, w 432 został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

 

Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh. On sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r. O życiu świętego dowiadujemy się z jego własnych Wyznań i Listu do Korotyka. (źródło: Wikipedia)

 

festiwal świętego patryka (4).jpeg

 

 

Agata Czereba

zdjęcia: pixabay.com

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 07-03-2018 09:45
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-03-2018 11:51