25 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Informacja w sprawie wolno żyjących kotek z terenu Przemyśla

Przypominamy i informujemy - KOTY WOLNO ŻYJĄCE to zwierzęta dzikie, które w myśl art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. - Dz. U. z 2017 r. poz. 1840) stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Stanowią one stały element ekosystemu miejskiego. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu. Nie należy takich kotów oswajać na siłę i zamykać w celu ich udomowienia. Również wyłapywanie ich z ekosystemu i umieszczanie na siłę w schroniskach jest łamaniem prawa.

kot.jpeg

Dokarmianie kotów wolno żyjących

Decyzja o dokarmianiu wolno żyjących kotów powinna być bardzo przemyślana. Zwierzęta, które przyzwyczają się do otrzymywania jedzenia, nie będą poszukiwały go samodzielnie, dlatego nagła przerwa w dokarmianiu może narazić je na głód i utratę zdrowia.

Dokarmiane koty, często przestają polować lub polują mniej. Posiadając nieograniczony dostęp  do pokarmu, mają zwiększone szanse na urodzenie większej liczby miotów w ciągu roku. Niestety los urodzonych kociąt jest często tragiczny, gdyż stają się ofiarą wypadków, chorób lub innych zwierząt.

Im więcej dziko żyjących kotów, tym ciężej im przetrwać (mają mniej jedzenia, szybciej rozprzestrzeniają się między nimi choroby zakaźne). Dlatego ważne jest zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu.

W celu ograniczenia niekontrolowanego rozmnażania populacji wolno żyjących kotów zapraszamy ich opiekunów z terenu Miasta Przemyśla po odbiór bezpłatnych skierowań na sterylizację kotek do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego przy ul. Wodnej  11 w Przemyślu, piętro drugie, pok. 315, tel. 16 6782556.

Liczba skierowań jest ograniczona.

fot. pixabay.com

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 06-03-2018 12:54
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 07-03-2018 08:42