16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Boso, ale w sandałach”. Tłumy przemyślan wzięły udział w tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego obchodzony jest na świecie od 1990 roku. Zgodnie z ideą święta, w tym czasie lokalni przewodnicy bezpłatnie oprowadzają miejscowych po ich najbliższym terenie. Tym samym przewodnicy uświadamiają otoczeniu, Jak ważną rolę odgrywają nie tylko w obsłudze turystów, ale także w kreowaniu wizerunku miasta, a nawet regionu...

 

Przemyśl od 11 lat włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Co roku, w dniu 21 lutego przemyscy przewodnicy odkrywają przed mieszkańcami naszego miasta jego najciekawsze miejsca i niewątpliwe uroki...

 

fot. A. Czereba 2.jpeg

 

Tegoroczna edycja przewodnickiej imprezy odbywała się pod hasłem „Boso, ale w sandałach” i poświęcona była przybliżeniu wszystkim chętnym (a tego dnia bynajmniej ich nie brakowało) historii obu karmelitańskich zgromadzeń zakonnych czyniących swoją posługę w starym nadsańskim grodzie...

Przemyscy przewodnicy przygotowali dla zwiedzających niezwykle ciekawą trasę, której początek znajdował się tuż przy kościele pw. Świętej Teresy. Dzięki uprzejmości Ojca Przeora, zwiedzający nie tylko mogli posłuchać o historii kościoła i zabytkach, które się w nim znajdują, ale także odwiedzili krypty, w których mieszczą się groby zmarłych zakonników.

 

fot. Grzegorz Karnas.jpeg

 

Nieodłącznym elementem środowego wydarzenia  było odwiedzenie wnętrz klasztoru. Uczestnicy mieli okazję przejść wirydarzami, obejrzeć „piwnicę duchową”, a także odbyć wyjątkowy spacer po ogrodach karmelitańskich, w których zachowały się całkiem spore fragmenty dawnych murów miejskich...

 

W programie zwiedzania znalazła się również cześć klasztoru sióstr karmelitanek oraz znajdującego się przy nim kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Przewodnicy opowiadali zwiedzającym o historii powstania kościoła i klasztoru, jak również o tajnikach życia zakonnego zgromadzenia.

 

fot. Agata Czereba 2.jpeg

 

Piotr Michalski z Koła Przewodników Turystycznych, działającego w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym im. dr. M. Orłowicza w Przemyślu:

Wszystko zaczęło się w 1884 roku. To wtedy siostry Karmelitanki przybyły do nadsańskiego grodu i zamieszkały w domu, który na potrzeby zgromadzenia przerobiony został na tymczasowy klasztor. W nim urządzono także kaplicę. W 1899 roku rozpoczęła się wreszcie budowa kościoła i klasztoru, które zaprojektował M. Zajączkowski. Rok później Stanisław Majerski nadzorował prace budowlane, które prowadziła sieniawska firma rodziny Jabłońskich.”

 

Już w 1900 roku bp. Józef Sebastian Pelczar poświęcił kościół i klasztor, które jeszcze przez co najmniej 2 lub 3 lata były wykańczane. Wiadomo, iż prace wykończeniowe związane z malowaniem świątyni w 1902 roku wykonywał Tadeusz Popiel. Jednym z jego dzieł, które niewątpliwie zasługuje na uwagę, jest malowidło umieszczone na ścianie tarczowej prezbiterium, na którym artysta przedstawił Matkę Bożą adorowaną przez anioły.

 

fot. Agata Czereba 3.jpeg

 

„Niesamowite wrażenie wywołują także dekoracje ścian znajdujące się po prawej stronie nawy przylegającej do klasztoru. Znajdują się na nich wizerunki Św. Jana od Krzyża i Jezusa Miłosiernego, które umieszczono w niszach przypominających okna. Kolejną ciekawostką jest, iż kościelne ołtarze w całości zostały wykonane w pracowni rzeźbiarskiej należącej do przemyślanina - Ferdynanda Majerskiego. Ołtarz główny zdobią skryte bod baldachimami figury Świętego Jana od Krzyża, Proroka Eliasza, Św. Jana Chrzciciela i Świętej Teresy z Avila.” opowiedział nam P. Michalski.

 

 

 

Tekst: Agata Czereba

Fot.: Agata Czereba / Grzegorz Karnas

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 23-02-2018 12:28
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 23-02-2018 12:46