Nowy, podwójny numer „Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego” z 2017 roku

Ukazał się kolejny, podwójny numer „Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego”, czasopisma wydawanego od 2006 roku przez Przemyską Bibliotekę Publiczną. Przeczytają w nim Państwo o Przemyślu, a więc o tym, co nam bliskie, oraz o tym, co gdzieś na drugim krańcu świata, ale – jak się okaże – nie tak wcale nam odległe. Numer otwiera bowiem artykuł przemyślanina podróżującego po Katalonii w październiku 2017 roku, czyli w czasie, gdy ważyły się jej losy, i odnajdującego analogie między dążeniami współczesnych Katalończyków do niepodległości a snem przemyślan z początku XX wieku o własnej republice, który na chwilę stał się jawą (Mateusz Kołakowski).

 

PPK 2017 okladka__.jpeg

 

Historii w periodyku, jak zwykle zresztą, jest sporo. Ze współczesnej Katalonii przenosimy się do ziemi przemyskiej okresu I Rzeczypospolitej, by przeczytać o ważnym wówczas urzędzie starosty i losach szlachciców sprawujących go na przestrzeni kilku wieków (Marcin Duma), obejrzeć kadry z filmu w technologii 360 stopni, który pokazuje architekturę Przemyśla z przełomu XVII i XVIII wieku (projekt Anny Kamyckiej), a następnie dowiedzieć się, jak ucztowali przemyscy rajcy w połowie XVI stulecia (Ewa Grin-Piszczek).

Pasjonatów nowszych dziejów naszego miasta odsyłamy do artykułu o węgierskich żołnierzach-poetach w przemyskiej twierdzy, którzy swoje wiersze publikowali na łamach wydawanego w Przemyślu dziennika „Tábori Ujság” (Tomasz Pomykacz).

 

PPK 2017 okladka__.jpeg

 

W bieżącym wydaniu przeczytają też Państwo o Erazmie Jerzmanowskim (1844–1909), zapomnianym polskim emigrancie, wynalazcy i filantropie, wspierającym wiele polskich stowarzyszeń i instytucji (Arkadiusz S. Więch). Proponujemy ponadto trzecią, ostatnią część artykułu o treściach wolnomularskich w sztuce czasów stanisławowskich (Janusz Polaczek).

W dziale „Książki” znalazły się recenzje powieści Szczepana Twardocha „Król” (Mateusz Kołakowski) oraz publikacji Antoniego Kroha „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie” (Tomasz Wiśniewski), a także eseistyczna recenzja tomu Krzysztofa Vargi „Nagrobek z lastryko”, nagrodzona Grand Prix w Konkursie na Recenzję „Czytam. Oczywiście!” 2017, zorganizowanym przez Przemyską Bibliotekę Publiczną, „Przemyski Przegląd Kulturalny” i przemyski Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (Małgorzata Wilgucka).

Z racji ogłoszenia 2017 roku Rokiem Josepha Conrada w bieżącym wydaniu pisma ukazał się esej na temat twórczości tego wybitnego pisarza przełomu XIX i XX wieku oraz jej recepcji na świecie i w Polsce (Andrzej Juszczyk).

 

PPK 2017 okladka__.jpeg

 

W nowym numerze została opublikowana również relacja ze spotkania z Wiesławem Weissem, które odbyło się 14 grudnia 2017 roku w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Pretekstem do spotkania ze znanym dziennikarzem muzycznym była jego książka „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” (Maciej Waltoś).

Zachęcamy też Państwa do lektury artykułów poświęconych bibliotekarstwu. Dotyczą one obchodzonego niedawno jubileuszu 70-lecia Przemyskiej Biblioteki Publicznej (Monika Maziarz), działalności kulturalno-edukacyjnej tej placówki (Katarzyna Bednarz-Soja), konferencji dyrektorów podkarpackich bibliotek, zorganizowanej w październiku 2017 roku w PBP (Maciej Waltoś), a także Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji IFLA, trwającego od 19 do 25 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu (Agata Pilawa). Dział zamyka tekst o biblioterapii, czyli o leczniczej funkcji książki (Wanda Matras-Mastalerz).

Dużym atutem tego numeru są piękne fotografie czyżyka, dzwońca i innych skrzydlatych stworzeń, wykonane przez Tadeusza Nuckowskiego, który w dołączonym do nich tekście zastanawia się, czy(m) dokarmiać ptaki.

W bieżącej edycji pisma nie mogło zabraknąć recenzji płyt. Tym razem Piotr Bałajan poleca albumy „The End” Black Sabbath oraz „In Transit” Kyle’a Eastwooda.

 

 

My natomiast polecamy „Przemyski Przegląd Kulturalny” i dziękujemy, że są Państwo z nami od 11 lat!

 

 

Nowy numer „PPK”, w cenie 10 zł, można nabyć w Przemyskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Grodzkiej 8 (Punkt Sprzedaży Wydawnictw Regionalnych, budynek A, I piętro; Czytelnia Nowości Wydawniczych, budynek A, parter) oraz w księgarniach Bosz i Libera w Przemyślu. Wkrótce będzie on dostępny również na stronie internetowej www.redakcja.pbp.webd.pl, która zawiera ponadto numery archiwalne.

 

Czasopismo można znaleźć także w wielu bibliotekach publicznych i akademickich w Polsce.

Zapraszamy do lektury!

 

PPK 2017 okladka__.jpeg

 

 

W imieniu redakcji „PPK”

Monika Maziarz

Opublikował(a):  Data publikacji: 19-02-2018 10:28 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 19-02-2018 11:36

Na skróty