15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zdjęcia do "Ułaskawienia" Jana Jakuba Kolskiego powstają w Przemyślu

12 i 13 lutego br. ekipa przygotowująca nowy film Jana Jakuba Kolskiego pt. "Ułaskawienie" będzie realizować zdjęcia w kilku miejscach naszego miasta. Sceny będą realizowane m.in. w okolicach ulic Słowackiego, Rejtana i Dworskiego oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego.

O FILMIE
„Ułaskawienie” to najnowsza produkcja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego – wybitnego polskiego scenarzysty, reżysera i operatora, autora książek i filmów takich jak: „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), „Jasminum” (2006) czy „Las. 4 rano” (2016).

„Ułaskawienie” jest historią o rodzicach żołnierza opowiadaną z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Film wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski, zawierający jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.
Zdjęcia do filmu realizowane są na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu i w Czechach. W województwie podkarpackim sceny nagrywane są w: Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Węgierce, Przemyślu, Krzywczej, Kupnej, Rozborzu Długim i Kramarzówce.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski
PRODUCENCI: Agnieszka Janowska, Paweł Kosuń, Jan Jakub Kolski
ZDJĘCIA: Julian Kernbach
CASTING: Marta Wojciechowicz DŹWIĘK: Ivan Horak
SCENOGRAFIA: Paulina Korwin-Kochanowska
KOSTIUMY: Monika Onoszko
CHARAKTERYZACJA: Anna Nobel-Nobielska

ułaskawienie_1.jpeg

W rolach głównych: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta.

ułaskawienie_2.jpeg

Grażyna Błęcka-Kolska
Aktorka filmowa i teatralna. Na początku kariery występowała w Teatrze im. Mickiewicza. W późniejszych latach należała do dwóch wrocławskich zespołów: „Drugiego Studia Wrocławskiego” oraz Teatru Współczesnego. Zagrała w przeszło 20 filmach i kilku spektaklach telewizyjnych, w wielu z nich kreując rozpoznawalne i wybitne postacie, zauważane i nagradzane na festiwalach filmowych. Współpracowała z takimi artystami jak: Janusz Gajos, Krzysztof Majchrzak czy Krzysztof Globisz.


Jan Jankowski
Aktor filmowy i teatralny, lektor. Początki jego kariery sięgają pracy w Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wystąpił w ponad 30 filmach, przeszło 40 serialach oraz kilkunastu spektaklach telewizyjnych – w tym m. in. w „Dekalogu” czy „Obywatelu świata”.


Michał Kaleta
Aktor filmowy i teatralny. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Od roku 2000 związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. Zagrał w kilkunastu filmach, etiudach oraz spektaklach telewizyjnych. Wystąpił m. in. w „De Facto”.

Michał Kowalski
Aktor filmowy i teatralny. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Od roku 2000 związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże, poprzednio z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych, serialach oraz spektaklach telewizji.

ułaskawienie_3.jpeg

OD REŻYSERA
„Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub.
Jan Jakub Kolski


Film jest realizowany w koprodukcji polsko-czesko-słowackiej

PRODUCENCI:
Wytwórnia Doświadczalna:
Założycielem jest uznany scenarzysta, reżyser oraz operator Jan Jakub Kolski. Debiutem producenckim Wytwórni był film „Las. 4 rano”, który wszedł do dystrybucji kinowej w styczniu 2017 roku. Międzynarodowa premiera odbyła się na MFF Shanghai, polska – podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.


Centrala
Centrala koncentruje się na produkcji filmów dokumentalnych i fabularnych młodych twórców. Zespół tworzą ludzie z różnorodnym doświadczeniem zawodowym, a jego rdzeniem są Agnieszka Janowska, Jacek Nagłowski i Paweł Kosuń – założyciele, właściciele i producenci firmy. Filmy wyprodukowane przez Centralę wielokrotnie były pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zdobywały nagrody, m. in. Cannes, Vision du Reel, Planete +Doc, Krakowski Festiwal Filmowy, Warszawski Festiwal Filmowy. Specjalnością Centrali są koprodukcje międzynarodowe. Wybrana filmografia: „Wieża. Jasny dzień” w reż. Jagody Szelc (Polska, 2017), „Las. 4 rano” w reż. Jana Jakuba Kolskiego (Polska,2016), „Mnich z morza“ w reż. Rafała Skalskiego (Polska, Niemcy 2016), „Gottland” - koprodukcja czesko-polsko-słowacka (2014).


KOPRODUCENCI:

KO_1.jpeg KO_2.jpeg

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

KO_3.jpeg

zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasto Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego

KO_4.jpeg KO_5.jpeg KO_6.jpeg

KO_7.jpeg

WSPÓŁFINANSOWANIE:

KO_8.jpeg

Partnerzy:

KO_9.jpeg

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 12-02-2018 10:28
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 12-02-2018 10:30