0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Głosujemy na przemyskie przedszkolaki!

Uwaga, uwaga! Przemyskie eko-przedszkolaki biorą udział w konkursie pn. „Kawałek błękitnego nieba” zorganizowanym przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska Białej.

 

Konkurs organizowany jest w ramach Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.

Akcja odbywa się w ponad 120 miejscowościach w całym kraju. W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię „Powietrze bez śmieci”.

 

 

Aż dwa przedszkola z Przemyśla podjęły walkę o atrakcyjne nagrody:

 

  • Przedszkole nr 4 w Przemyślu

 

Przedszkole nr 4.jpeg

 

Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć o tematyce ekologicznej, które uświadomiły im że nawet najmniejszy człowiek może dbać o środowisko. Kukła Trującego Smoga powstała ze śmieci uzbieranych i posegregowanych przez dzieci z naszej placówki. Przedszkole numer cztery to „Zielony Zakątek” i będziemy o to dbać!!

 

KLIKNIJ, ABY ZAGŁOSOWAĆ NA DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 4

 

oraz

 

  • Przedszkole nr 14 im. Czytelników Życia Przemyskiego w Przemyślu

 

Przedszkole nr 14.jpegDzieci wykonały kukłę Trującego Smoga (którego dla dobra wszystkich pokonał dzielny rycerz Mateusz) oraz transparenty, z którymi przemaszerowały w korowodzie w okolicy przedszkola. Kukła Trującego Smoga powstała ze śmieci uzbieranych i posegregowanych przez dzieci z naszego przedszkola.

 

KLIKNIJ, ABY ZAGŁOSOWAĆ NA DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 14

 

 

Głosowanie trwa do 15 lutego. Zachęcamy do oddawania głosów!

Na nasze przedszkolaki można głosować zostawiając „lajka” przy ich zdjęciu, które znajduje się na stronie konkursowej Fundacji Ekologicznej ARKA

*przez „lajka” rozumiemy każdą pozytywna reakcję pozostawioną przy fotografii.

 

GŁOSOWAĆ MOŻNA NA OBA PRZEDSZKOLA - DO CZEGO SERDECZNIE ZACHĘCAMY!

 

Zapraszamy do głosowania, udostępniania i zachęcania znajomych, aby również wsparli przemyskie eko-maluchy! Czasu zostało niewiele, ale wierzymy, że damy radę!

 

Fundacja Ekologiczna ARKA.jpeg

 

 

Kilka słów o konkursie:

 

Konkurs organizowany jest w ramach Dnia Czystego Powietrza wymyślonego i realizowanego od 13 lat przez Fundację Ekologiczną Arka. Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, mułów i innych trujących opałów w piecach domowych.

Cała akcja odbywa się w ponad 120 miejscowościach w całym kraju, a jeszcze można się do nas zgłosić po bezpłatne pakiety edukacyjne.

W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię „Powietrze bez śmieci”.

 

 „Dzień Czystego Powietrza” i nasza kampania „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w tym roku odbędzie się w ponad 120 miejscowościach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast” – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

„Nadrzędnym celem kampanii, takich jak ta fundacji Arka, jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych przyczyn, na które mamy największy wpływ – czyli tak zwanej niskiej emisji (piece, kominki, spaliny samochodowe, ścierające się opony). To przecież niska emisja jest jednym z głównych źródeł smogu w Polsce, a jednocześnie to z nią najłatwiej jest walczyć. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że Polakom nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG S.A.

 

Brudne powietrze powoduje raka

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

 

Powietrze w Polsce zabija

Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.

 

Edukowanie ma sens

Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni trzynastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

 

Regulamin konkursu

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 06-02-2018 13:12
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 06-02-2018 13:45