1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Rusza budowa długo wyczekiwanej sali gimnastycznej przy „Czternastce”. Prezydent podpisał umowę na realizację przedsięwzięcia

Już za dwa lata przy Szkole Podstawowej nr 14 w Przemyślu powstanie nowa sala sportowa.

 

W poniedziałek, 5 lutego br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla podpisał z Antonim Barem, właścicielem Zakładu Usługowego Remontowo-Budowlanego umowę na realizację budowy sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy w Przemyślu.

 

"Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 14 to nie tyle wieloletnie, co wręcz wielokadencyjne zadanie, bo zostało ono rozpoczęte jeszcze wtedy jak sam byłem wiceprezydentem i radnym… Zatem szczególne wyrazy uznania należą się mojemu zastępcy panu Grzegorzowi Hayderowi, który „przekopywał” się przez te wszystkie meandry niezwykle skomplikowanych stanów własnościowych i geodezyjnych, które nie pozwalały na wcześniejsze uruchomienie tego projektu (...)" - tymi słowami rozpoczął poniedziałkowe spotkanie Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla.

 

fot. Agata Czereba (5).jpeg

 

Podstawową przeszkodą we wcześniejszej realizacji tej inwestycji był nieuregulowany stan prawny działki. Uregulować się go udało dopiero w październiku 2013 roku. Dopiero wtedy mogliśmy tak naprawdę przystąpić do projektowania tej hali sportowej... Projekt zakończyliśmy dwa lata później, a pozwolenie uzyskaliśmy w maju roku 2016. Wtedy też rozpoczęliśmy starania o pozyskanie środków zewnętrznych. Zadania Ministerstwa Sportu wymagają pełnej dokumentacji, ale udało się. Dofinansowanie uzyskaliśmy w ubiegłym roku, w związku z tym mogliśmy to zadanie wreszcie wpisać także do budżetu. Dzisiaj finalizujemy pierwszy etap przygotowawczy, czyli podpisanie umowy (...)” – powiedział Grzegorz Hayder – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, koordynator przedsięwzięcia.

 

fot. Agata Czereba.jpeg

 

Szkoła Podstawowa nr 14, mieszcząca się przy ul. Borelowskiego zbudowana została w połowie lat 60. ubiegłego stulecia. Wraz ze szkołą powstała wtedy również nieduża sala gimnastyczna. Sala ta okazała się jednak być zupełnie niewystarczająca i powodowała jedynie narastanie problemów z organizacją lekcji wychowania fizycznego w takiej formie, w jakiej powinny się one odbywać. Z tego powodu wiele lekcji w-fu musiało odbywać się na szkolnym korytarzu, choć warto zaznaczyć, że mimo tych niesprzyjających warunków uczniowie „czternastki” od wielu lat znajdują się w czołówce we wszelkich zmaganiach sportowych.
 

fot. Agata Czereba (2).jpeg

 

Podczas spotkania głos zabrał również Robert Bal – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej –„Bardzo się cieszę z tego, iż w końcu możemy podpisać umowę na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 14. Jak wszyscy wiemy, była ona inwestycją bardzo długo oczekiwaną. Teraz, w związku z reformą szkolnictwa i ośmioklasowymi szkołami, mnóstwo dzieci uczy się w SP nr 14, w związku z czym, jest to jak najbardziej potrzebna inwestycja. Potrzebna, by młodzież mogła sportowo się rozwijać (...) Chciałbym bardzo podziękować panu prezydentowi Robertowi Chomie za wystąpienie do Ministerstwa o dofinansowanie, panu prezydentowi Hayderowi za mozolną pracę przy tych wszystkich ogromnych formalnościach, a także chciałbym podziękować pani poseł Annie Schmidt-Rodziewicz, u której osobiście interweniowałem, prosiłem o pomoc i takową pomoc otrzymaliśmy(...)”

 

fot. Agata Czereba (3).jpeg

 

Nowa sala gimnastyczna będzie mieć boisko o wymiarach 40 na 20 m. Będzie można w niej grać w piłkę ręczną, nożną, koszykówkę i siatkówkę. Wysokość obiektu (od parkietu do sufitu) wyniesie 13,5 metra. Jest to niezwykle ważne, gdyż dzięki temu można w niej będzie rozgrywać wspomniane dyscypliny sportu na odpowiednim poziomie. Ponadto zostanie ona wyposażona w demontowane trybuny z 230 miejscami. Sala wraz z nowoczesnym zapleczem, połączona zostanie przejściem z istniejącym już budynkiem szkoły.

 

fot. Agata Czereba (4).jpeg

 

Projekt Gminy Miejskiej Przemyśl pn. “Budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Szkolnej.

 

Całkowita kwota dofinansowania w latach 2018-2020 wyniesie około 2 milionów złotych, czyli nie więcej niż 30% wartości zadania, przy kosztorysowej wartości zadania 6 070 335,98 zł.
 

fot. Agata Czereba (6).jpeg

 

Zawarta w poniedziałek umowa zobowiązuje wykonawcę do zakończenia realizacji inwestycji z dniem 15 października 2020 roku.

 

 

 

 

informacja/zdjęcia: Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-02-2018 21:44
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 06-02-2018 14:58