11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dyskusyjny Klub Filmowy "Filmiarnia" zaprasza

W lutym zapraszamy Państwa do DKF "Filmiarnia" na dwa filmy dokumentalne pokazujące skrajnie różny stosunek ludzi do zwierząt. Doświadczony austriacki twórca przedstawia swych rodaków zabijających dla rozrywki piękną afrykańską faunę, zaś turecka debiutantka portretuje przyjacielską koegzystencję mieszkańców Stambułu z tamtejszymi kotami. Wymowa każdego z filmów podkreślona została odpowiednio dobranym stylem filmowania.
 
Lutowe seanse, poza wrażeniami czysto filmowymi, z pewnością skłonią nas do refleksji na temat ludzkiej natury.
Do zobaczenia w kinie!
 
 
 
 
08 lutego o godzinie 19:30
Kino Cyfrowe "Centrum", ul. Konarskiego 9
 
"SAFARI"
reż. Ulrich Seidl, dokumentalny, 91 min., Austria, 2016 r. 
 
 
DKF safari.jpeg
 
 
Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie.
Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. Biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.
Seidl portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną.
Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.
 
 
 
 
22 lutego o godzinie 19:30
Kino Cyfrowe "Centrum", ul. Konarskiego 9
 
KEDI - SEKRETNE ŻYCIE KOTÓW
reż. Ceyda Torun, dokumentalny, 80 min., Turcja, USA, 2016 r.
 
 
DKF kedi.jpeg
 
 
Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty, mając w nim swoje wyjątkowe, zaszczytne miejsce, są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości. Bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu – ukrytym skarbem miasta, niestrudzonymi towarzyszami i nieoczywistym lustrem, w którym każdy może się przejrzeć. Wystarczy spojrzeć na świat z ich perspektywy. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe indywidualności, które są naszymi przewodnikami po filmowym Stambule. Oglądamy z bliska ich codziennie przygody, długie wędrówki i spotkania z mieszkańcami. Niezależne i wolne zaglądają do sklepów, kawiarni i mieszkań. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miastem. Poznajcie ich sekretne życie.
 
 
Zapraszamy!
 
 
dkf_filmiarnia_logo_bialy.jpeg
 
 
 
 
*Bilety w cenie 9 zł do nabycia w kasie Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
 
 
Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 29-01-2018 13:45
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 29-01-2018 14:08