7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia. I jest to dzień podwójnie szczególny, bowiem właśnie wtedy przypada rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau w 1945 roku.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu stanowi wyraz naszej pamięci o sześciu milionach niewinnych osób, które zginęły podczas II wojny światowej. Nielicznym udało się przeżyć koszmar Holokaustu, a dzięki świadkom tamtych tragicznych wydarzeń, możemy lepiej poznać prawdę o Zagładzie Żydów. Coroczne obchody są także pretekstem do przestrzegania nas wszystkich przed uprzedzeniami – rasizmem, antysemityzmem i nienawiścią...

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu zostały zorganizowane już po raz dziesiąty. Z tej okazji w ponad sześćdziesięciu podkarpackich miastach i miasteczkach odbywają się modlitwy, prelekcje, wykłady oraz sesje naukowe. W programach uroczystości znalazły się także między innymi: pokazy filmów o tematyce związanej z Holokaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty i spotkania ze świadkami historii.

 

Przemyskie uroczystości tradycyjnie zainaugurowane zostały pod pomnikiem znajdującym się przy ul. Kopernika 14. Pomnik ten upamiętnia pomordowanych Żydów z przemyskiego getta.

 

fot. Agata Czereba (3).jpeg

 

„Myślę, że ten dzień, to nasze spotkanie, ma przede wszystkim przypomnieć o strasznych wydarzeniach, o strasznych mordach, które stały się udziałem naszych współobywateli, naszych mieszkańców. Ma nas przestrzec przed tym, że jakakolwiek nienawiść zawsze prowadzi do tragedii. Nienawiść pozostaje nienawiścią, a my jesteśmy stworzeni żeby kochać.“ – powiedział podczas uroczystości Grzegorz Hayder Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla

 

Głos zabrał także Prof. Wacław Wierzbieniec – historyk, specjalizujący się w dziejach i kulturze Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku oraz historii najnowszej Polski. W. Wierzbieniec jest nauczycielem akademickim na co dzień związanym z uczelniami w Rzeszowie, Krakowie i Jarosławiu. – „Znajdujemy się w miejscu szczególnym... Chciałbym złożyć podziękowania państwu, na czele z panem prezydentem za to, że pamiętacie, że Przemyśl pamięta. Że włączyliście się tak aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Holokaustu, który jest zjawiskiem szczególnym w dziejach ludzkości, który jest apogeum nienawiści człowieka do człowieka. Tu w tym miejscu, w czasie wojny rozgrywały się ogromne tragedie (...) Wczoraj w Radymnie słyszeliśmy fragmenty z dziennika Reni Spiegel, pochodzącej z Przemyśla, która znalazła się w getcie przemyskim i tutaj została zamordowana wraz ze swoją rodziną. Ten mord na niewinnych, nieraz bardzo młodych ludziach, dzieciach jest czymś do czego doszło i do czego ludzkość dopuściła. Dopuściła poprzez to, że zbyt tolerowała nienawiść. Jest takie chrześcijańskie powiedzenie, bardzo ważne "zło dobrem zwyciężaj". Nienawiść trzeba zawsze zwyciężać miłością, jest to właściwa droga, idźmy nią. Pamiętajmy i bądźmy razem….

 

 

Kolejnym punktem środowego wydarzenia było otwarcie wystawy w Budynku Archiwum Państwowego w Przemyślu, zatytułowanej „Polscy żydowscy ocaleni z Holokaustu i Żydowska Szkoła Zawodowa „Masada” autorstwa Lei Dror Batalion (Izrael – Hajfa). Zaraz po niej Anna Nowak – dyrektor Archiwum zaprosiła zebranych gości na sesję naukową pt. „Historia i kultura Żydów przemyskich naszym wspólnym dziedzictwem”. Podczas spotkania swoje prelekcje wygłosili: prof. Wacław Wierzbieniec, Anna Nowak, David Ringler (Izrael) i Joanna Potaczek.  

 

 

 

W Przemyślu Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzić będziemy do piątku 26 stycznia. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zaplanowanych na czwartek (25 bm.) oraz piątek (26 stycznia br.) niezwykle ciekawych wydarzeniach, spotkaniach i wystawach - szczegółowy program uroczystości zamieszczamy poniżej.

 

H1.jpeg

H2.jpeg

 

fot. Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-01-2018 08:34
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-01-2018 13:11