15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

W Przemyślu uczczono 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Dziś mija 155 lat od powstania styczniowego - uznawanego za największe narodowe powstanie w historii Polski…

 

Z tej okazji Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz ze swoimi zastępcami – Januszem Hamryszczakiem i Grzegorzem Hayderem, Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Adamem Łozińskim oraz inicjatorką i fundatorką tablicy upamiętniającej bohaterów powstania – Anną Hayder uczcili pamięć o bohaterach tego szczególnie ważnego dla nas wszystkich wydarzenia.

 

Delegacje udały się na przemyski Cmentarz Główny. Tam na kwaterze poległych w walkach za Ojczyznę złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

1.jpeg

 

Kwatera znajdująca się przy ul. Słowackiego w Przemyślu zawiera ziemię z mogił uczestników powstań zarówno listopadowego, jak i styczniowego. Wśród wielu flag opatrzonych znaczącymi w historii datami umieszczona jest tablica z tekstem epitafium:

 „Przechodniu! Powiedz Polsce
Tu spoczywa Jej armii kwiat
Wzór przyszłych pokoleń
O wolność Ojczyzny broń do ręki wzięli
Patriotyzm powstańczy odziedziczył wnuk
z piosenką na ustach, a dobrze wiedzieli,
że krwią za Ojczyznę idą spłacić dług”.

 

 

Symboliczny wieniec oraz lampki znalazły się także przy tablicy poświęconej pamięci bohaterów powstania styczniowego. Tablica ta znajduje się przy Pomniku Orląt Przemyskich. Widnieją na niej słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Powstanie Styczniowe było dla Józefa Kalinowskiego Św. Rafała i Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta Etapem na drodze do świętości, która jest heroizmem życia”…

 

 

 

Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku, ogłoszone manifestem wydanym w Warszawie przez Rząd Tymczasowy. Powodem tego ogromnego zrywu był narastający terror rosyjski stosowany wobec Polskiej ludności. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której w sumie stoczono około 1200 starć i bitew. Walki toczone były głównie na ziemiach zaboru rosyjskiego i wschodnich województwach Rzeczypospolitej Obojga Narodów zagarniętych w wyniku rozbiorów Polski przez Imperium Rosyjskie. Powstanie styczniowe trwało aż do jesieni 1864 roku. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar, jednak mimo potężnej klęski militarnej w znacznym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń…

 

fot. Witold Wołczyk (4).jpeg

 

 

zdjęcia: Witold Wołczyk / Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 22-01-2018 12:30
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 22-01-2018 19:26