10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Orszak Trzech Króli w asyście aniołów przewędrował ulicami miasta [ZDJĘCIA+WIDEO]

Piękna, słoneczna pogoda, zupełnie nie przypominająca styczniowej aury towarzyszyła tegorocznemu Orszakowi Trzech Króli, który w ostatnią sobotę już po raz szósty przeszedł ulicami Przemyśla.

 

Fot. Agata Czereba (88).jpeg

 

Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi w drodze do żłóbka znajdującego się w Rynku Starego Miasta zgodnie z przyjętą w Przemyślu tradycją towarzyszyła asysta aniołów. Sobotnie wydarzenie odbyło się jednak w nieco innej konwencji, niż miało to miejsce w latach ubiegłych.

 

Uczestnicy orszaku z okazji święta Trzech Króli o godzinie 11 zebrali się przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył sam Ksiądz Arcybiskup Metropolita Przemyski Adam Szal. Po nabożeństwie Trzej Królowie prowadzeni przez gwiazdę wyruszyli ulicami: Katedralną, Asnyka, Franciszkańską, Kazimierza Wielkiego do przemyskiego Rynku. Podczas wędrówki towarzyszyły im anioły i aniołki niemalże w każdym wieku, dzieci z flagami kilkudziesięciu krajów,  pasterze, Święta Rodzina z Dzieciątkiem, abp Adam Szal z Prezydentem Miasta Przemyśla Robertem Chomą oraz zaproszonymi gośćmi, przedstawiciele służb mundurowych i tłumnie zebrani przemyślanie.

 

Gdy korowód dotarł do szopki znajdującej się w samym sercu miasta, oddano pokłon leżącemu w żłobie Dzieciątku i odśpiewano kolędy. Dla wszystkich, którzy zgłodnieli, przygotowany został gorący barszcz z pysznymi pasztecikami, które serwowali wolontariusze z Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

 

Fot. Agata Czereba (20).jpeg

 

W Orszaku Trzech Króli w asyście aniołów obok licznie zgromadzonych mieszkańców miasta udział wzięli: Metropolita Przemyski abp Adam Szal, Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki, a także: przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa oraz dzieci i młodzież z przemyskich szkół. 

 

Organizatorami tegorocznego wydarzenia byli:

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek"

Caritas Archidiecezji Przemyskiej

oraz

Radio Fara

 

 

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Wideo: TVPodkarpacka

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-01-2018 14:58
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 09-01-2018 14:51