17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyscy harcerze po raz kolejny przekazali Światełko Betlejemskie na Ukrainę.

Już od dziesięciu lat polscy harcerze przekazują ukraińskim skautom Betlejemskie Światełko Pokoju.

 

Wzorem lat ubiegłych tegoroczna uroczystość odbyła się w miejscu, w którym przebiega linia polsko - ukraińskiej granicy państwowej w Malhowicach koło Przemyśla. W spotkaniu, obok przemyskich harcerzy udział wzięli: Posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Marek Rząsa i Mieczysław Kasprzak, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch,  Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, jego Zastępca Janusz Hamryszczak oraz przedstawiciele władz samorządowych z powiatu przemyskiego i ukraińskiego rejonu Starego Sambora, a także służby graniczne obu państw i mieszkańcy przygranicznych miejscowości.

 

Tradycją corocznych spotkań przy granicy jest dzielenie się opłatkiem i prosforą oraz wspólne śpiewanie kolęd. Betlejemskie Światełko Pokoju przekazywane jest zawsze w okresie okołoświątecznym – pomiędzy rzymsko-katolickim Bożym Narodzeniem, a Świętami wschodnimi. Tak było i tym razem, w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia obrządku grekokatolickiego i prawosławnego, 5 stycznia br. płomyk zamknięty w harcerskiej lampce dotarł do naszych sąsiadów.

 

Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju to tradycja zainicjowana jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych w 1986 roku w austriackim Linzu. Od 1991 roku w akcji biorą udział polscy harcerze, którzy przekazują Światełko dalej na Wschód - do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi.
 

 

 

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Artur Komorowski

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-01-2018 13:50
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 05-01-2018 14:18