20 °C
×

Mamy mistrza Polski! Znakomity występ badmintonistów UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl

Wychowankowie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Aktywna Piątka” Przemyśl junior młodszy Patryk Kordek i jego o dwa lata starszy kolega klubowy Norbert Świerk zdobyli w miniony weekend, 15 – 17 grudnia br., trzy medale mistrzostw Polski. To jeden z największych sukcesów przemyskiego sportu w ostatnich latach, a badmintona na pewno.

Kiedy kilka lat temu trener, a w przeszłości bardzo dobry badmintonista, Dariusz Stańko usłyszał od jednego z działaczy, że na pierwszy medal rangi mistrzostw Polski będzie musiał czekać 10 lat, tylko się uśmiechnął. Tak dynamicznie, a zarazem z sporymi już sukcesami, rozwijającej się dyscypliny sportu w Przemyślu już dawno nie było. Od tamtego czasu młodzi badmintoniści UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl zdobyli już 20 medali mistrzostw Polski różnych szczebli. Ostatnie trzy były dziełem najlepszych obecnie zawodników tego klubu, czyli Patryka Kordka i Norberta Świerka.

Przez trzy dni, od 15 do 17 grudnia br. w Lubinie i Kępnie rozegrane zostały odpowiednio Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów. W Lubinie zagrał Patryk Kordek. W dwóch konkurencjach – grze pojedynczej i grze mieszanej. W mikście jego partnerką była Dominika Kwaśnik z Benneniki UKS Feniks Kędzierzyn-Koźle. W obu Patryk stanął na podium, a trzeba wiedzieć, iż zmagał się nie tylko z rywalami, ale i chorobą.

W singlu dwie pierwsze rundy przeszedł bez problemów. W ćwierćfinale trafił na Szymona Maciąga (Start Widełka) i po pasjonującym boju wygrał 2:1 (21:12, 12:21, 22:20). To oznaczało, że ma już co najmniej brązowy medal. W półfinale zmierzył się z Arturem Gwiazdowskim (Korona Pabianice). Było także równo, acz więcej szczęścia w trzeciej partii miał rywal przemyślanina i ostatecznie zwyciężył 2:1 (13:21, 21:16, 21:18). To nie był jednak koniec emocji, bo duet nr 2 miksta Kordek/Kwaśnik – pod nieobecność nr 1 Łukasz Cimosz/Karolina Szubert – był faworytem do złota. Nie zawiedli! Przeszli przez turniej jak burza, nie tracąc nawet seta. W wielkim finale dali prawdziwy pokaz gry w starciu z parą Norbert Markowski/Michalina Surówka, gromiąc ich 2:0 (21:13, 21:13) i zostając mistrzami Polski U-17 w grze mieszanej.

Norbert Świerk rywalizował szczebel wyżej w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów w Kępnie. Wystąpił w singlu i deblu. W grze pojedynczej w I rundzie wygrał z Miłoszem Kaimem (ABRM Warszawa) 2:1 (15:21, 21:13, 21:11), w II rundzie musiał uznać wyższość Michała Matysiaka (Hubertus Zalesie Górne), przegrywając 0:2 (12:21, 14:21). W deblu jego partnerem był Piotr Gajda z Chojnika Jelenia Góra. Duet rozstawiony był z nr 2. W I rundzie miał wolny los. W ćwierćfinale wygrali z Rafałem Lejko i Filipem Matysiakiem 2:0 (21:17, 21:9). Awans do półfinału oznaczał minimum brązowy medal. Tamże zmierzyli się z duetem Adrian Jaśkowiak/Radosław Wróbel i przegrali 0:2 (14:21, 9:21), zdobywając brązowy medal.