15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Frajda dla wszystkich fanów podziemnych przejść, dawnych schronów i tajemniczych budowli

Post edytowano: 11 stycznia 2018 r.

 

Przeżyj niezapomnianą przygodę w III Noc Fortyfikacji w Przemyskim Schronie Kierowania Obroną Cywilną i Bramie Fortecznej Sanockiej Dolnej!
 

Noc Fortyfikacji.jpeg

 

20 stycznia 2018  wszyscy miłośnicy historii i mocnych przeżyć będą mieli możliwość bezpłatnego obejrzenia obiektu usytuowanego pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 14.

 

Schron Kierowania Obroną Cywilną znajdujący się przy ulicy Pułkownika Marcina Borelowskiego 12 w Przemyślu wybudowany został wraz ze szkołą w 1966 roku podczas słynnej akcji "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". Budowa schronu była następstwem zimnej wojny i zagrożeń jakie ze sobą niosła.

Powierzchnia schronu to 177,98 m2 na którą składa się szereg pomieszczeń technicznych i powierzchni do pracy oraz odpoczynku załogi. Wyposażony we własne źródło zasilania energią w postaci zespołu spalinowo - elektrycznego typ EPZ-ZO-3/400/5 wraz z akumulatorami, zespół hydroforowo-pompowy oraz zespół filtrowentylacyjny RM-200/68. Wyposażony jest też w wyjście awaryjne z podziemnym tunelem umożliwiającym ewakuację w przypadku zburzenia i zagruzowania wyjścia głównego.

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." udostępniło do zwiedzania ten obiekt w maju 2016 roku, pół roku temu wprowadzono też możliwość udziału w escape room, w którym gracze wcielają się w załogę schronu i m. in. muszą zmierzyć się z jej zadaniami.
 

Kliknij, aby powiększyć zdjęcia ►  

 

 

! ! ! UWAGA ! ! !

Do projektu włączyła się też
Brama Forteczna Sanocka Dolna !!! 

 

Brama Forteczna Sanocka Dolna jest obiektem oryginalnym z czasów I wojny światowej - jest rozbudowanym obiektem bramnym, na rzucie prostokąta, z basteją, ze strzelnicami i oknem na osi. Aktualnie mieści się tam siedziba Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka.

 

Brama Forteczna Sanocka Dolna.jpegZ Bramy Sanockiej Dolnej będzie można udać się malowniczą trasą w celu obejrzenia kolejnych elementów:

Kurtyna pomiędzy Bramą Sanocką Dolną i Górną - jest w całości ceglanym dziesięciomodułowym, schodkowym grzebieniem. W pierwszym module trzy otwory strzelnicze. W ścianie flankującej mur kurtynowy pięć podobnie formowanych otworów strzelniczych.
Sowiecki Tradytor - tradytor artyleryjski dla 2-ch armat o kalibrze 76,2 mm i dla broni maszynowej. Duży, w całości betonowy, dwukondygnacyjny obiekt, ze stosunkowo dobrze zachowanymi pancernymi jarzmami dla armat. Obiekt należał do tzw. fortyfikacji granicznych ZSRR, zbudowanych w latach 1940-1941 (nazywanych popularnie „Linią Mołotowa”).

 


Brama Fortu XVIc „Trzy Krzyże” - całość zbudowana z 2-ch masywnych pylonów o czterospadowych daszkach ceglanych, ujęta prostymi murami oporowymi. Brama dwuskrzydłowa, stalowa z zamkami i ryglami, zwieńczona dwoma rzędami czustek. Zachowały się mury oporowe i słupy bramy oraz stalowe wrota. Mensa ołtarzowa i stacje drogi krzyżowej na Forcie XVIc - teren fortu pełni funkcję religijną.

 

Blokhauz - wybudowany został na planie prostokąta z wyoblonymi narożnikami. Ściana zachodnia wyposażona została w siedem strzelnic z tarczami pancernymi, dwie zewnętrzne dla karabinów maszynowych, pozostałe dla zwykłych karabinów. W ścianie wschodniej zachowały się dwuskrzydłowe drzwi stalowe, kraty okienne, tarcze i płyty pancerne.

 

Poterna XVIc - komunikacja pomiędzy Blokhauzem, a Bramą Sanocką Górną odbywała się poterną - przelotnią - ceglaną ze sklepieniem kolebkowym, betonowym. Zakres prac obejmował: wykonanie prac konserwatorskich oraz instalacji elektrycznej.
 

Brama Sanocka Górna - brama w całości ceglana. Przejazd ujęto dwoma murami zaopatrzonymi w bramę. Mur od strony Bramy Sanockiej posiada dziewięć strzelnic z zachowanymi płytami pancernymi.

 

Kurtyna Bramy Sanockiej Górnej - w całości ceglana z pięciomodułowym, schodkowym grzebieniem. W pierwszym module trzy otwory strzelnicze. W części północnej załamanie flankujące mur kurtynowy ze strzelnicami depresyjnymi z dwuotworowymi tarczami pancernymi i z pionową blendą chroniącą przed rażeniem horyzontalnym. Brama dwuskrzydłowa (zachowane jedno skrzydło), stalowa, zbrojona, zamknięta ćwierćkoliście z czustkami.

 

Brama Redanu na Zniesieniu - element Fortu XVIc Zniesienie złożonego z trzech szańców. Do szańca A (północny) od strony zachodniej przylega redan. Przez redan przebiega droga w kierunku fortu „Kruhel” i grupy fortu VI „Helicha”. Droga broniona jest bramą forteczną.Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka działa już 20 lat organizując też corocznie Manewry Szwejkowskie, prócz tego poprzez rozmaite działania promują miasto i Twierdzę Przemyśl zarówno w samym mieście, jak i podczas rozmaitych wypraw i wyjazdów.
 

PSPDWS.jpeg


Stowarzyszenie organizuje też:

- przyjęcia grup w bramie fortecznej: zatrzymanie – wydanie przepustki, zbadanie – wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia, zaprowiantowanie.
- oprowadzanie grup i turystów indywidualnych po Twierdzy Przemyśl oraz szlakiem szwejkowskim,
- uczestniczymy na zamówienie w imprezach integracyjnych, festynach, piknikach z programem własnym, lub uzgodnionym z organizatorem.

 

UWAGA! Udział w "fejsbukowym" wydarzeniu nie uprawnia do odwiedzenia danego obiektu - wymagane jest dokonanie REZERWACJI!Informacje o sposobie rezerwacji znajdą się już niebawem na stronach Schronu Kierowania Obroną Cywilną i Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka !

 

 

Zapraszamy!

 

schron4.jpeg

 

 

fot. Schron Kierowania Obroną Cywilną - Relikt Zimnej Wojny

fot. Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 11-12-2017 13:10
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 11-01-2018 14:37