19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYSLA OTWARTE

W dniu 23 maja Prezydent Przemyśla Robert Choma uczestniczył w uroczystości otwarcia Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Mieści się ono w zabytkowych kamienicach w Rynku Starego Miasta. 

Muzeum mieści się w odrestaurowanych kamienicach przy ul. Rynek 9 i Serbańskiej 7. Budynki zostały wyremontowane i zaadoptowane na potrzeby Muzeum. Pracownicy Muzeum z ogromną starannością przygotowali stale ekspozycje. Znalazło się na nich szereg unikalnych eksponatów, które świadczą o bardzo bogatej historii ponad tysiącletniego grodu. Kolejne piętra gmachu prezentują historię naszego miasta. W tzw. „Wielkiej Izbie” został zrekonstruowany renesansowy piec, natomiast na pierwszym piętrze odtworzono wygląd wnętrze mieszczańskie z XIX wieku i początku XX wieku. Zostało również odtworzone atelier atelier B. Hennera, znanego przemyskiego fotografa żyjącego w XIX wieku. Na drugim piętrze mieści się wystawa archeologiczna i historyczna obrazująca dzieje Przemyśla od wczesnego średniowiecza do roku 1939. Na najwyższym piętrze znajduje się galeria obrazów wyrażająca piękno Miasta w malarstwie. W tak zwanej „Małej Sieni” utworzono galerię współczesnej fotografii. W piwnicach Muzeum usytuowana jest restauracja i kawiarnia „Mieszczańska”. 
Trzeba podkreślić, iż Muzeum Historii Miasta Przemyśla jest już drugim po Muzeum Dzwonów i Fajek oddziałem Muzeum Narodowego Ziemii Przemyskiej. 

RAFAŁ PORADA
KANCELARIA PREZYDENTA MIASTA

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl