21 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYSLA OTWARTE

W dniu 23 maja Prezydent Przemyśla Robert Choma uczestniczył w uroczystości otwarcia Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Mieści się ono w zabytkowych kamienicach w Rynku Starego Miasta. 

Muzeum mieści się w odrestaurowanych kamienicach przy ul. Rynek 9 i Serbańskiej 7. Budynki zostały wyremontowane i zaadoptowane na potrzeby Muzeum. Pracownicy Muzeum z ogromną starannością przygotowali stale ekspozycje. Znalazło się na nich szereg unikalnych eksponatów, które świadczą o bardzo bogatej historii ponad tysiącletniego grodu. Kolejne piętra gmachu prezentują historię naszego miasta. W tzw. „Wielkiej Izbie” został zrekonstruowany renesansowy piec, natomiast na pierwszym piętrze odtworzono wygląd wnętrze mieszczańskie z XIX wieku i początku XX wieku. Zostało również odtworzone atelier atelier B. Hennera, znanego przemyskiego fotografa żyjącego w XIX wieku. Na drugim piętrze mieści się wystawa archeologiczna i historyczna obrazująca dzieje Przemyśla od wczesnego średniowiecza do roku 1939. Na najwyższym piętrze znajduje się galeria obrazów wyrażająca piękno Miasta w malarstwie. W tak zwanej „Małej Sieni” utworzono galerię współczesnej fotografii. W piwnicach Muzeum usytuowana jest restauracja i kawiarnia „Mieszczańska”. 
Trzeba podkreślić, iż Muzeum Historii Miasta Przemyśla jest już drugim po Muzeum Dzwonów i Fajek oddziałem Muzeum Narodowego Ziemii Przemyskiej. 

RAFAŁ PORADA
KANCELARIA PREZYDENTA MIASTA

Opublikował:  | Data publikacji: 25-05-2005 14:39
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-02-2008 14:56