19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Przemyślu

                              

    W dniu 24 marca br. w Przemyślu odbędzie się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystościach udział wezmą Pan László Sólyom Prezydent Republiki Węgierskiej, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Prezydenta RP oraz samorządów węgierskiego i polskiego.

     Uroczyste spotkanie reprezentacji miast partnerskich Węgier i Polski odbędzie się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. W programie znalazły się wystąpienia: Ewy Draus Wojewody Podkarpackiego, Roberta Chomy Prezydenta Miasta Przemyśla, a także Lászlo Habisa Burmistrza Egeru i Janosa Kollara Prezesa Polsko-Węgierskiego Stowarzyszenia Historycznego im. Józefa Piłsudskiego. Na tę okoliczność zostały przygotowane referaty o tematyce historycznej:


• „Bratankowie w wirze historii – 1000 lat przyjaźni polsko-węgierskiej” – Lazi Gabor, Fundacja „Terra Recognita” z Budapesztu;
• „Cmentarzysko Węgrów z okresu zajęcia ojczyzny w Przemyślu” – Andrzej Koperski, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej;
• „Przemyśl – Brama Węgier” – Dariusz Hop, Urząd Miejski w Przemyślu.

      W programie wizyty planowane jest złożenie kwiatów na cmentarzu austro -węgierskim i polskim na Kwaterze Żołnierzy Austro-Węgierskich i na Grobie Nieznanego Żołnierza.
W siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej przygotowane zostały i objęte programem zwiedzania wystawy okolicznościowe:
• „Panorama Siedmiogrodzka” – wspólne dzieło artystów polskich i węgierskich;
• „Budapeszt 1956” – przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej;
• „Legion Polski” – przygotowana przez Instytut i Muzeum Wojskowości Węgier w Budapeszcie.
     Wystawy będą czynne dla wszystkich chętnych od środy 28 marca br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
     O godzinie 18.00 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu Chóru: „Cantus Agriensis” z Egeru oraz Przemyskiej Orkiestry Kameralnej. O godzinie 20.00 rozpocznie się wieczór polsko-węgierski z towarzyszeniem kapeli węgierskiej z Egeru oraz kapeli z Przemyśla z udziałem wszystkich zaproszonych gości.
     W niedzielę 25 marca br. o godzinie 10.00 w Bazylice Archikatedralnej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji przyjaźni i pomyślności narodów Polski i Węgier z udziałem Chóru „Cantus Agriensis” z Egeru. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej przy Pl. T. Czackiego 3 w Przemyślu czynna będzie wystawa „Węgrzy w Twierdzy Przemyśl”.
     Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Przemyślu poprzedzony będzie uroczystym FORUM POLSKO-WĘGIERSKIM z udziałem Prezydenta Republiki Węgierskiej w Pałacu Lubomirskich w Przemyślu, siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 20-03-2007 15:26
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:07