17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dokładnie 150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku w Żułowie na Wileńszczyźnie urodził się jeden z najwybitniejszych Polaków, ojciec polskiej niepodległości Józef Piłsudski. Dziś, tj. 5 XII 2017 r. w rocznicę jego urodzin Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder oraz Janusz Hamryszczak wraz z Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą złożyli kwiaty przy popiersiu marszałka.

 

fot. Agata Czereba (1).jpeg

 

Józef Piłsudski wychowywał się w rodzinie o silnie zakorzenionych tradycjach patriotycznych. Marszałek był wielkim patriotą i całe swoje życie poświęcił walce o wolną Polskę. W sposób szczególny był on również związany z Przemyślem. Wielokrotne wizyty w nadsańskim grodzie oraz liczne zasługi przyczyniły się do nadania mu w 1929 roku tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

 

 

Marszałek zmarł 12 maja 1935 roku w wieku niespełna 68 lat. Jego śmierć była zaskoczeniem dla wszystkich, bowiem niewielu oprócz samego „Ziuka” wiedziało, że choruje on na  nieuleczalną chorobę, którą był rak wątroby. Ciało marszałka złożono w kryształowej trumnie wśród królów i najwybitniejszych z Polaków w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w Katedrze na Wawelu, natomiast serce Piłsudskiego wyjęto z ciała po jego śmierci i zgodnie z jego testamentem zostało umieszczone w srebrnej urnie i przewiezione do Wilna, po czym  spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu na Rossie...

 

fot. Agata Czereba (4).jpeg

 

fot. Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-12-2017 14:28
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 06-12-2017 08:18