16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Czad i ogień! Obudź czujność! - II Konferencja Ciepło Systemowe dla Przemyśla

mpec-przemysl - logo.jpeg

W piątek, 24 listopada br. odbyła się w Przemyślu  II Konferencja Ciepło Systemowe dla Przemyśla „Czad i ogień! Obudź czujność!” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy i Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr. Inż. Adama Sosnowskiego.

 

Organizatorami spotkania byli: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu Sp. z.o.o., tutejszy Urząd Miejski oraz Komenda Miejska Straży Pożarnej w Przemyślu.

 

MPEC_0157.jpeg

 

W Konferencji, oprócz przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, administratorów i zarządców nieruchomości oraz osób zawodowo związanych z przemyskim rynkiem nieruchomości, udział wzięli również przedstawiciele władz samorządowych Przemyśla – Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak oraz Grzegorz Hayder.

Po otwarciu Konferencji i przywitaniu przybyłych gości, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder w kilku słowach opowiedział o problemach jakie stwarzają dla mieszkańców Przemyśla zarówno smog jak i tlenek węgla oraz poinformował o podejmowanych przez władze samorządowe działaniach mających na celu ograniczenie niekorzystnych skutków, w szczególności niskiej emisji powierzchniowej. Po krótkich wystąpieniach Komendanta PSP w Przemyślu Adama Sosnowskiego i Prezesa Zarządu MPEC w Przemyślu Sp. z o.o., prelekcję pt. „Czad! – cichy zabójca” wygłosił Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Przemyślu kpt. mgr inż. Marcin Lachnik.

 

Kliknij, aby powiększyć zdjęcia ►  

 

W dalszej części konferencji Agnieszka Mercik z Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl omówiła m.in. objawy zatrucia tlenkiem węgla i zasady udzielania osobom poszkodowanym przez czad pierwszej pomocy, zaś Paweł Życzkowski i Łukasz Maksym – pracownicy przemyskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w prezentacji pt. „Bezpieczny dom” pokazali m.in. najczęściej spotykane przykłady niefrasobliwych zachowań mieszkańców, stwarzających dla nich samych i ich sąsiadów realne zagrożenia.

 

MPEC_0098.jpeg

 

O cieple systemowym jako bezpiecznej alternatywie dla pozostałych systemów grzewczych oraz planach rozwojowych przemyskiego systemu ciepłowniczego opowiedzieli Piotr Szymański i Sławomir Płoszaj z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu. Zaraz potem rozpoczął się blok konferencyjny skierowany głównie do przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców i administratorów nieruchomości, poświęcony przede wszystkim możliwościom uzyskania z różnych źródeł pomocy finansowej na wymianę niskoemisyjnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków.

W ramach tego bloku prelekcje wygłosili kolejno Katarzyna Bauer-Maj – Zastępca Naczelnika Wydziału Architektury i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Andrzej Kulig – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Adam Janusz z Biura Informacji o Funduszach Europejskich, Ewa Krzysztoń, Jerzy Janiec i Kinga Kalandyk z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Daniel Markiewicz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

MPEC_0122.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 27-11-2017 10:22
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 27-11-2017 10:34