7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

W Przedszkolu nr 4 „Zielony zakątek” w Przemyślu powstała ścieżka edukacyjna „Zielone eko-zasady”

O tym jak ważna jest ekologia wiedzą już nawet przedszkolaki. A te, które na co dzień uczęszczają do Przedszkola nr 4 „Zielony zakątek” w Przemyślu, nie dość, że doskonale znają zasady i podstawowe prawa ekologii, to w dodatku od niespełna miesiąca mogą poszerzać i wykorzystywać zdobytą wiedzę także w praktyce.

A wszystko dzięki Wydziałowi Architektury i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu, który pozyskał środki na zadania związane z rozwojem infrastruktury służącej szeroko rozumianej edukacji ekologicznej.

 

 

 

 

W czwartek, 23 listopada br. Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla - Janusz Hamryszczak, wraz z Naczelnikiem Wydziału Architektury i Ochrony Środowiska – Zbigniewem Cudnikiem oraz inicjatorką i autorką zwycięskich projektów – Katarzyną Bauer-Maj – Zastępcą Naczelnika tegoż wydziału, odwiedzili Przedszkole nr 4 „Zielony Zakątek”. Przybyli tam na specjalne zaproszenie Jolanty Zaleskiej - dyrektor placówki, która zaprezentowała gościom zmiany jakie nastąpiły w przedszkolu oraz w jego otoczeniu po wdrożeniu eko-projektu.

Wizyta była również okazją do pochwalenia się uroczymi i nadzwyczaj rezolutnymi wychowankami „Zielonego zakątka”. Maluchy przedstawiły gościom niezwykle bogaty program artystyczny, który złożony był z wierszyków i piosenek o tematyce – rzecz jasna – ekologicznej.

 

 

 

 

Projekt pn. „Eko-zasady wdrażaj gdyś mały” został złożony w ramach konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W sumie do konkursu zgłoszono 22 projekty, ale tylko 12 z nich przeszło pozytywną ocenę merytoryczną i uzyskało dofinansowanie w wysokości 80% wszystkich kosztów. Z dwunastu zwycięskich projektów, dwa zostały wdrożone w naszym mieście.

 

 

 

 

Pierwszy projekt - „Eko-zasady wdrażaj gdyś mały!” zrealizowany został na terenie podwórka mieszczącego się przy Przedszkolu miejskiego nr 4 „Zielony zakątek”. W ramach projektu zostały zakupione i rozsadzone drzewa i krzewy do stworzenia tzw. zielonej ściany, powstał ogród „przyjazny ptakom”- w nim pojawiły się karmniki, budki lęgowe i tablice informacyjno-edukacyjne. Ponadto w ogrodzie powstała „dzika łączka”, pomyślano też o kompostowniku i o drewnianej wiacie wraz ze stołami i ławkami.

W przedszkolu powstała też eko-pracownia, w której znalazły się wszystkie niezbędne elementy, które pomogą małym ekologom w rozwijaniu ich pasji. Pracownia została wyposażona m.in. w: laptop, ekran wraz ze wskaźnikiem, matę i gry edukacyjne, pomoce poglądowe, zestawy do obserwacji owadów, lupy, a także książki i albumy przyrodnicze.

 

 

 

 

Drugim projektem przygotowanym przez Katarzynę Bauer-Maj jest „Pracownia ekologiczna”, która powstała w Szkole Podstawowej nr 6 w Przemyślu. Dzięki pozyskanym funduszom z WFOŚiGW w Rzeszowie, pracownia została zaopatrzona w zestaw multimedialny, w skład którego wchodzą: laptop, projektor i ekran ze wskaźnikiem. Ponadto znalazły się w niej kompasy, lornetki, zestawy do poławiania bezkręgowców, książki oraz cyfrowy miernik natężenia dźwięku.

 

Wartość całego zadania wyniosła ponad 35 000 zł.

 

 

 

 Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 23-11-2017 18:42
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 23-11-2017 21:24