Stare fotografie, dokumenty, przedmioty kolekcjonerskie – wystawa Przemysława Chorążykiewicza – ZAPRASZAMY!

Wszystkich miłośników historii, poszukiwaczy i odkrywców serdecznie zapraszamy na wystawę niezwykłej kolekcji Przemysława Chorążykiewicza.

 

Wystawę oglądać można do końca listopada br. w Biurze Poselskim Wojciecha Bakuna, mieszczącym się w Przemyślu przy ul. Wyb. J. Piłsudskiego 1

(wejście od księgarni BOSZ – róg ul. Kościuszki i Wyb. Piłsudskiego)

 

P.Chorążykiewicz1.jpeg

 

Pokazane na wystawie wybrane fotografie, korespondencja i inne dokumenty pochodzą z prywatnej kolekcji gromadzonej od ok. 35 lat. Znajdują się w niej m.in. materiały z archiwum rodzinnego po pradziadku, Stanisławie Gąsiorowskim i dziadku Marianie Gąsiorowskim z Babic k. Przemyśla. Ten pierwszy był żołnierzem „Błękitnej Armii” (armii gen. Józefa Hallera), natomiast dziadek Marian służył w latach 1937-1938 w 12. Kresowym Pułku Artylerii Lekkiej w Tarnopolu i brał udział w Wojnie Obronnej 1939 r. Był także żołnierzem Armii Krajowej.

 

P.Chorążykiewicz3.jpeg

 

Kolekcja składa się z mniejszych zbiorów i pojedynczych dokumentów. Pierwszym przykładem są materiały pozostałe po rodzinie Folusiewicz, mieszkającej w czasie I Wojny Światowej w Niżankowicach. Drugi zbiór należał do Alexandra Schultza. Przykładem trzeciego podzbioru są zdjęcia i dokumenty związane z kolejnictwem w rejonie Przemyśla. Najstarsze z nich sięgają jeszcze XIX wieku.

 

P.Chorążykiewicz - fot.jpeg

 

Wystawę uzupełniają zdjęcia biżuterii patriotycznej, wytwarzanej po upadku trzech powstań narodowych i guzików od mundurów z okresu I Wojny Światowej i międzywojennych. Wykorzystują one głównie wizerunek naszego godła. Różne przedmioty pozostałe po austro-węgierskiej armii autor wystawy znalazł wykrywaczem metali podczas poszukiwań części i fragmentów samolotów z okresu II Wojny Światowej. Wiele z tych elementów umundurowania z dwugłowym orłem zostało uszkodzonych i wyrzuconych przez noszących je żołnierzy przed poddaniem Twierdzy Przemyśl, aby nie wpadły w ręce Rosjan. Podobna sytuacja miała miejsce w listopadzie 1918 roku – tym razem jednak ten symbol jednego z zaborców był niszczony przez Polaków.  

 

P.Chorążykiewicz - broszka.jpeg

 

Zapraszamy!

 

P.Chorążykiewicz - o autorze wystawy.jpeg

 

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 17-11-2017 09:28

Na skróty