Gimnazjum nr 4 w Piacenzy-Włochy, kolejny etap projektu Erasmus+

Uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 4 w dniach 23 – 27 października 2017 r.  spędzili wyjątkowe chwile we włoskiej Piacenzy, nieopodal Mediolanu, aby wraz z gospodarzami oraz uczniami i nauczycielami z Niemiec i Litwy realizować kolejny temat projekt Erasmus+ be-well@school .eu – tym razem be socially@school czyli „jak przetrwać w szkole”. Spotkanie, po niezwykle miłej części oficjalnej, rozpoczęły prezentacje opracowane  przez uczniów online w grupach międzynarodowych,  poświęcone problemom związanym  z tematem besocially@school:

1. Integracja i wyłączenie społeczne

2. Zastraszanie

3. Jak być sobą w grupie

4. Jak być przyjaciółmi w cyfrowym świecie.

Z niezwykłym zainteresowaniem uczniowie zaangażowali się w zajęcia warsztatowe w następujących blokach:

- taniec tradycyjny,

- sporty (zajęcia prowadzone przez niepełnosprawnych sportowców z komitetu paraolimpijskiego),

- interakcje społeczne- uczniowie kontra uczniowie, uczniowie kontra nauczyciele,

- nauka piosenki „If you are happy…” w 5 językach

- warsztaty teatralne -  przygotowanie sztuki ”HELP! My classmate stinks.”

Wyjątkowym doświadczeniem dla młodzieży był udział w Festiwalu Kultur- imprezie przygotowanej specjalnie dla uczestników spotkania, której celem było zapoznanie z różnorodnością  kulturową  współistniejących  na tym obszarze narodowości i grup etnicznych. Uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję spróbowania mniej lub bardziej egzotycznych potraw,  obejrzeć pokaz tradycyjnych strojów, spróbować swoich sił we wspólnym tańcu lub po prostu porozmawiać z rówieśnikami m.in. z Indii, Senegalu, Egiptu, Maroko, Syrii, czy Togo.

Biorąc udział we wszystkich zajęciach gimnazjaliści mieli okazję poznać świat ludzi borykających się z wieloma trudnościami i  ograniczeniami, wynikającymi zarówno z ograniczeń fizycznych spowodowanych chorobą bądź niepełnosprawnością, jak i barier kulturowych i językowych,  z którymi można się zetknąć podróżując po świecie, bądź przemieszczając się w poszukiwaniu lepszej, bezpieczniejszej przyszłości.

Dla wszystkich osób, nauczycieli i uczniów,  uczestniczących w spotkaniu w Piacenzy była to wspaniała okazja do treningu sprawności językowych, poznawania niezwykłych kultur, a przede wszystkim czerpania radości z bycia razem, z bycia naprawdę well@school i poza nią.

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 16-11-2017 12:56 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 16-11-2017 12:57

Na skróty