Budowa mostu kolejowego - zmiana organizacji ruchu od 3 listopada I ZŁOŻYŁEŚ DEKLARACJĘ DOTYCZĄCĄ ŹRÓDŁA CIEPŁA? SPRAWDŹ JEJ STAN WPROWADZENIA TUTAJ I Pomagamy Ukrainie - najważniejsze kontakty telefoniczne I Uruchomiliśmy punkt informacyjno-konsultacyjny dotyczący programu "Czyste powietrze" I Sprawdź indeks jakości powietrza w Przemyślu I
Gimnazjum nr 4 w Piacenzy-Włochy, kolejny etap projektu Erasmus+
Uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 4 w dniach 23 – 27 października 2017 r. spędzili wyjątkowe chwile we włoskiej Piacenzy, nieopodal Mediolanu, aby wraz z gospodarzami oraz uczniami i nauczycielami z Niemiec i Litwy realizować kolejny temat projekt Erasmus+ be-well@school .eu – tym razem be socially@school czyli „jak przetrwać w szkole”. Spotkanie, po niezwykle miłej części oficjalnej, rozpoczęły prezentacje opracowane przez uczniów online w grupach międzynarodowych, poświęcone problemom związanym z tematem besocially@school:
1. Integracja i wyłączenie społeczne
2. Zastraszanie
3. Jak być sobą w grupie
4. Jak być przyjaciółmi w cyfrowym świecie.
Z niezwykłym zainteresowaniem uczniowie zaangażowali się w zajęcia warsztatowe w następujących blokach:
- taniec tradycyjny,
- sporty (zajęcia prowadzone przez niepełnosprawnych sportowców z komitetu paraolimpijskiego),
- interakcje społeczne- uczniowie kontra uczniowie, uczniowie kontra nauczyciele,
- nauka piosenki „If you are happy…” w 5 językach
- warsztaty teatralne - przygotowanie sztuki ”HELP! My classmate stinks.”
Wyjątkowym doświadczeniem dla młodzieży był udział w Festiwalu Kultur- imprezie przygotowanej specjalnie dla uczestników spotkania, której celem było zapoznanie z różnorodnością kulturową współistniejących na tym obszarze narodowości i grup etnicznych. Uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję spróbowania mniej lub bardziej egzotycznych potraw, obejrzeć pokaz tradycyjnych strojów, spróbować swoich sił we wspólnym tańcu lub po prostu porozmawiać z rówieśnikami m.in. z Indii, Senegalu, Egiptu, Maroko, Syrii, czy Togo.
Biorąc udział we wszystkich zajęciach gimnazjaliści mieli okazję poznać świat ludzi borykających się z wieloma trudnościami i ograniczeniami, wynikającymi zarówno z ograniczeń fizycznych spowodowanych chorobą bądź niepełnosprawnością, jak i barier kulturowych i językowych, z którymi można się zetknąć podróżując po świecie, bądź przemieszczając się w poszukiwaniu lepszej, bezpieczniejszej przyszłości.
Dla wszystkich osób, nauczycieli i uczniów, uczestniczących w spotkaniu w Piacenzy była to wspaniała okazja do treningu sprawności językowych, poznawania niezwykłych kultur, a przede wszystkim czerpania radości z bycia razem, z bycia naprawdę well@school i poza nią.