16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU

     Przemyskie Centrum Kultury i Nauki zaprasza na uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Poniżej prezentujemy szczególy obchodów.

 

   Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru:    „ Nie miecz , nie tarcza bronią języka ,
lecz arcydzieła”
C. K. Norwid
Joseph Conrad
Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata.27 III-2006r KONKURS TEATRALNY O ZŁOTĄ, SREBRNĄ
I BRĄZOWĄ MASKĘ TEATRALNĄ


godz.9.00- Szkolne prezentacje wybranych scen teatralnych z twórczości A.Fredry jak
- Śluby panieńskie - Zemsta
- Dożywocie - Pan Jowialski
z okazji 130 rocznicy śmierci – Zamek Kazimierzowski wstęp wolny

28.III (wtorek) godz.18.00 Otwarcie wystaw:
- „Wokół teatru“( plakat teatralny, kostiumy
i rekwizyty)

- Petr Lébl: „Nie jestem artystą plastykiem…“
Czechy (Zamek Kazimierzowski- Galeria)     „Nie jestem artystą plastykiem. Staję się plastykiem wtedy, kiedy trzeba. Mówię sobie: nie umię tego, ale chcę to umieć. Jako projektant kostiumów preferuję złoto, srebro, klejnoty, różne rodzaje piór – przede wszystkim strusie i z kondorów oraz szlifowane szkło i ręcznie malowane materiały. Szczególną część moich zainteresowań stanowią maski, peruki i przebrania wszelkiego rodzaju. Fascynują mnie ludzie, którzy nieustannie maskują się i zmieniają przebrania z trudno dostrzegalną szybkością..
Jeśli chodzi o kostiumy: najważniejsze jest starannie oddzielenie aktorów od widzów. Z jednej strony, aby wzajemnie nie wymieszali się, z drugiej, aby dzięki swej ewentualnej „wyjątkowości“ starali się o ich przychylność.
Przestrzeń sceniczna jednej naszej inscenizacji znajduje się głęboko pod widownią. Nie przypadkiem przypomina wybieg dla zwierząt. To dlatego, aby przypomnieć, że widzów bardzo szanujemy.“ (1988)
     Petr Lébl (1965 - 1999) był bez wątpienia największym talentem wśród czeskich reżyserów teatralnych ostatniego dwudziestolecia dwudziestego wieku. Dzisiaj, z perspektywy jest to jasne także dla tych, którzy za jego życia uparcie temu zaprzeczali. Krytyków szczególnie prowokowało akcentowanie wizualnej strony jego inscenizacji: dzięki nadzwyczajnej imaginacji, a jednocześnie dzięki zdolności w kreatywny, sceniczny sposób realizowania swych wizji, Lébl wielokrotnie oskarżany był o niepotrzebne szastanie efektami, o artystyczność i dbanie o stronę zewnętrzną, o „marnotrawienie talentu“...
    Wystawa próbuje zahamować wirtualność historii teatralnej oraz drogą dokumentacji i ewokacji spotkać się z ponadczasowością i przemijalnością fantazji Lébla.
Vlasta Smoláková 


    29 marca ( środa ), godz. 19.00 - Spektakl teatralny „Za rok o tej samej porze” w wyk. Marzeny Trybały i Tomasza Stockingera reżyseria Barbara Sass
Zamek Kazimierzowski
bilety w cenie: 15,- i 20,- zł

„Za rok o tej samej porze”- to komedia romantyczna Bernarda Slade’a na dwa głosy :kobieta i mężczyzna kultywujący przez większą część roku szczęśliwe życie rodzinne – jeden weekend, raz w roku, od dwudziestu kilku lat spędzają wspólnie. Opowieść o miłości i przyjaźni, która nikogo nie rani , nie jest zachłanna i nie czyni złego…

30 marca ( czwartek ), godz.11.00 KONFERENCJA
„Teatr moralnego niepokoju”

PROWADZENIE Prof. dr hab. Anna Kuligowska –
Korzeniewska (Uniwersytet Łódzki i Akademia Teatralna w Warszawie)


PROGRAM1) Prof. dr hab. Eleonora Udalska(Uniwersytet Śląski) „Teatr jako instytucja moralna”
2) Prof. dr hab. Anna Kuligowska –Korzeniewska (Uniwersytet Łódzki i Akademia Teatralna w Warszawie)„Teatr jako instytucja polityczna”
3) Prof. Anna Hannowa(Teatr Polski-Wrocław)
„Teatr jako instytucja edukacyjna”
4) Dr Maria Lewańska (Warszawa) „Teatr a religia”
5) Ivo Vedral (Student Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie) „Czy współczesny teatr demoralizuje?”
6)Katarzyna Kuropatwa (Uniwersytet Łódzki) „Czy współczesny dramat demoralizuje?”
Epikur
Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie.

Victor Marie Hugo
Moralność to prawda w pełni rozkwitu

Źródło: PCKiN
Aktualizacja:Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 13-03-2006 10:37
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-02-2008 14:54