Wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla Panu Przemysławowi Babiarzowi

Na wniosek Prezydenta Miasta, dnia 26 października br. przemyska Rada Miejska w uznaniu zasług dla człowieka o ogromnym autorytecie moralnym, dobrze znanego w świecie mediów, prowadzącego szeroką działalność społeczną, wielokrotnie nagradzanego i  wyróżnianego za swoją pełną zaangażowania aktywność zawodową przyznała Przemysławowi Andrzejowi Babiarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Nadanie tego tytułu jest wyrazem szacunku za postawę społeczną Przemysława Babiarza oraz jego osobisty wkład w promocję swojego miasta i regionu na forum krajowym.

 

Podczas Uroczystej Zbiórki Służb Mundurowych, która odbyła się na przemyskim Zamku Kazimierzowskim w poniedziałek, 13 listopada br., Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Balem oficjalnie wręczyli Przemysławowi Babiarzowi Akt Nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

 

8.jpeg

 

„Z Przemkiem znamy się od dzieciństwa. Razem chodziliśmy do jednego przedszkola, jednej klasy w podstawówce, a później w liceum. Bardzo się cieszę, że Rada Miejska uznała mój wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla chyba najbardziej rozpoznawalnej przemyskiej twarzy w Polsce.

Tę najbardziej rozpoznawalną twarz w Polsce Przemysław zawdzięcza sobie, gdyż wybrał taką, a nie inną drogę… I o tym pewnie będzie za chwilkę mówił, ale znając Przemka, jego skromność i to, że rzadko lubi mówić o sobie, choć pięknie mówi o innych, o wydarzeniach, w tym także o naszej Ojczyźnie.

Przemysław jest laureatem olimpiady centralnej z języka polskiego, jest wspaniałym człowiekiem i osobą bardzo życzliwą dla Przemyśla. Nigdy nie odmawia pomocy, czy to przy okazji akcji „Szlachetna Paczka”, czy komentując różne biegi charytatywne, czy też jeśli chodzi o jakąkolwiek inną działalność dobroczynną.(…) – powiedział Robert Choma, wręczając Akt Nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla Przemysławowi Babiarzowi.

 

fot. Agata Czereba (26).jpeg

 

Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla z typową dla wielkich osób wrodzoną skromnością podziękował za nadane mu wyróżnienie:

Pani Wojewodo, Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący, Panie Pułkowniku, Panie i Panowie Oficerowie, mieszkańcy mojego rodzinnego, ukochanego miasta Przemyśla oraz Ci, którzy wprawdzie się w nim nie urodzili, ale jakoś są z nim zawodowo, życiowo związani. Z wielką wdzięcznością i wzruszeniem przyjmuję to wyróżnienie - Honorowy Obywatel Miasta. W dodatku w tym miejscu… Pan Prezydent wspomniał o Teatrze Fredreum. Otóż 3 listopada 1963 roku na tych deskach odbywało się przedstawienie. Na tym przedstawieniu byli obecni moi rodzice, mama i tata. Nie możemy odtworzyć jakie to było przedstawienie, ale było zapewne poruszające, skoro kilka godzin później, 4 listopada urodziłem się. Można więc powiedzieć, że tę scenę, tę przestrzeń Fredrowskiego Teatru, przemyskiego teatru, najstarszego amatorskiego teatru Europy, funkcjonującego od roku 1869 mam niejako w genach. Że on zdeterminował także mój los i powołanie, bo z wykształcenia jestem aktorem. Szczególnie przyjemnie jest mi też odbierać to wyróżnienie w takim dniu, przy tych obchodach związanych z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę nie podległości, w roku, można powiedzieć, wigilii stulecia. (…)

Te okoliczności rzeczywiście są wyjątkowe. Ja wczoraj zerknąłem na listę Honorowych Obywateli Miasta Przemyśla i włos zjeżył mi się na głowie. W 1873 roku ten tytuł otrzymał Jan Matejko, w 1929 - Józef Piłsudski, w 1990 - Zbigniew Brzeziński, w 1993 - abp Ignacy Tokarczuk, a w 2003 - Jan Paweł II – papież Polak. I jeszcze wielu innych, wybitnych z Arcybiskupem Józefem Michalikiem włącznie. To są postaci olbrzymów, przy których czuję się bardzo skromnie i można by zapytać właściwie dlaczego taki zaszczyt spotyka mnie? Skoro już jednak mnie spotkał, to jeszcze raz pragnę podziękować i wyrazić swoje wzruszenie, bo miejsce, w którym się człowiek urodził jest ważne, ale wagę tego miejsca rozumie się jak to pięknie nam definiuje nasz Wieszcz Narodowy Adam Mickiewicz, wtedy gdy się je poniekąd utraci… Ile Cię cenić trzeba, ten tylko się dowie, kto Cię stracił. Czyli trzeba jakby wyjechać z tego swego ukochanego miejsca urodzenia, ze swojego ukochanego miasta, ze swoich kontekstów, przestrzeni i wspomnień, aby docenić jego wagę powracając do niego. (…)

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości ►

 

 

 

 

Przemysław Andrzej Babiarz – aktor, dziennikarz i komentator sportowy. Urodził się w Przemyślu, 4 listopada 1963 roku.

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Następnie ukończył teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1989-1992 pracował jako aktor w gdańskim Teatrze „Wybrzeże”. Od 1992 roku zawodowo związany jest z TVP. Na antenie telewizyjnej „Jedynki” zadebiutował jako prowadzący „Sportowej Soboty”. Jego specjalność to komentowanie zawodów pływackich, lekkoatletycznych oraz łyżwiarstwa figurowego.


Przemyślanin prowadzi szeroko rozumianą działalność społeczną i charytatywną. Od lat współpracuje między innymi z Caritas Polska oraz z organizatorem akcji „Szlachetna Paczka”. Przemysław Babiarz jest uczestnikiem wielu akcji promujących zdrowie, współpracuje z Salezjańską Organizacją Sportową „Salos”, a także regularnie angażuje się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Ponadto chętnie propaguje i czynnie uczestniczy w różnego rodzaju akcjach biegowych. W 2016 roku został ambasadorem organizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Prywatnie – żonaty, tata dwójki dzieci.

 

9.jpeg

fot. Agata Czereba

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 14-11-2017 14:27 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 14-11-2017 14:59

Na skróty