18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczysta Zbiórka Służb Mundurowych z okazji Narodowego Dnia Niepodległości [Fotogaleria]

W poniedziałek, 13 listopada br. na przemyskim Zamku Kazimierzowskim odbyła się Uroczysta Zbiórka Służb Mundurowych. Spotkanie będące częścią tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane zostało przez Prezydenta Miasta Przemyśla.

 

W uroczystości obok szefów i funkcjonariuszy służb mundurowych udział wzięli m.in.: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępcy Prezydenta Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder, Sekretarz Miasta Dariusz Łapa,  Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Robert Bal i Janusz Zapotocki oraz Radny Tomasz Kuźmiek, a także Dyrektor PCKiN Zamek Renata Nowakowska, Naczelnik Kancelarii Prezydenta Miasta Artur Komorowski oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Obrony Terytorialnej Maciej J. Szeremeta.

 

Główną częścią poniedziałkowej uroczystości było wręczenie przemyskim funkcjonariuszom odznaczeń oraz medali państwowych i resortowych za zasługi i długoletnią służbę. Ponadto odbyły się także mianowania na wyższe stopnie służbowe w korpusach oficerów, chorążych, podoficerów oraz w korpusie szeregowych.

Odznaki pamiątkowe Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej otrzymali: Dyrektor Zakładu Karnego w Przemyślu ppłk Artur Biały, Komendant Miejski Policji w Przemyślu insp. Wojciech Kiełtyka i Kierownik Rejonowych Warsztatów Technicznych 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Żurawicy ppłk Jarosław Paska.

 

„„Polski się nie da się ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Trzeba ją zdobyć krwią własną i cudzą…” – ten cytat Józefa Piłsudskiego, który także pod pomnikiem wybrzmiał z moich ust, jest niejako zainicjowaniem tego celu, w którym się dzisiaj spotykamy. W zasadzie przez te ostatnie dni we wszystkich wystąpieniach rozbrzmiewały przede wszystkim słowa dotyczące jedności i wspólnych działań na rzecz ochrony i wprowadzania w życie tego wszystkiego, co jest nam bardzo drogie – dziedzictwa i spuścizny naszych przodków. Tego, co nie kto inny, ale właśnie nasi i Państwa poprzednicy wyrąbali szablami, tę niepodległość, walcząc dzielnie w czynie zbrojnym. Ale przecież obok Józefa Piłsudskiego, to także myśl Dmowskiego, to dyplomacja Paderewskiego… Generalnie wszyscy, którzy mieli swój udział w dochodzeniu do niepodległości mimo, że się różnili, zmierzali w tym samym kierunku…" powiedział podczas uroczystości Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla.

 

Zbiórka okazała się być świętem nie tylko mundurowych, bowiem uroczystość połączono z wręczeniem Aktu Nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla Panu Przemysławowi Babiarzowi. Akt ten uroczyście wręczyli odznaczonemu Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Robert Bal.

 

Galę zakończyły poruszające występy wokalne młodych Przemyślan -  Karola Chomy, Pauliny Osak i Izabeli Gilarskiej - laureatów II Festiwalu Dziecięcego „Piosenka w mundurze”.

 

 

 

fot. Agata Czereba

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 14-11-2017 12:12
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 14-11-2017 17:28