18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

STULECIE URODZIN PRZEMYŚLANKI

15 grudnia 1905 roku urodziła się jedna z najstarszych Przemyślanek – Pani Maria Bartkiewicz. Równo sto lat później 15 grudnia br. w tym wspaniałym jubileuszu urodzin wraz z rodziną i opiekunami wziął udział także Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. Na prośbę Jubilatki spotkanie odbyło się w przemyskim Magistracie. Towarzyszył jej syn oraz opiekunka.

Pani Maria Bartkiewicz urodziła się w Borysławiu. Jej ojciec Jan Foryś był jednym z pierwszych naftowców, inżynierem i wiertaczem. Początkowo pracował w rejonie Jasła i Krosna, potem na południe od Lwowa, aby wreszcie nadzorować prace wiertnicze w Rumunii, na Jawie Sumatrze i Borneo. Po powrocie z tych dalekich podróży Jan Foryś otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.
W latach dwudziestych rodzina zamieszkała na stałe w Przemyślu na Zasaniu. Tu Pani Maria spędziła swoje dzieciństwo, młodość i lata późniejsze. W 1935 roku wzięła ślub młodym lekarzem Wilhelmem Bartkiewiczem. W pierwszych dniach września 1939 roku podczas bombardowania miasta jedna z bomb trafiła w budynek przy Placu Na Bramie 4 gdzie mieszkało małżeństwo – do dzisiaj ten dwupiętrowy budynek nie został odbudowany. Powojenne życie Państwo Bartkiewiczowie rozpoczęli w Gdańsku, następnie przeprowadzili się do Ostrowca Świętokrzyskiego, aby wreszcie w 1957 roku powrócić do Przemyśla. W naszym mieście Wilhelm Bartkiewicz pracował w Szpitalu Powszechnym na Zasaniu, gdzie był ordynatorem oddziału dermatologii.
Pani Maria Bartkiewicz jest znana w rodzinie ze swojej niespożytej energii i uwielbiana przez sześcioro wnucząt i dziewięcioro prawnucząt.
Przed spotkaniem z Prezydentem Miasta Jubilatka wzięła udział w Mszy Świętej odprawionej w jej intencji w Kościele oo. Reformatów. Wizyta u Prezydenta Miasta była okazją do poznania ciekawej historii rodziny. Prezydent R. Choma wręczył Pani Marii Bartkiewicz kosz kwiatów oraz album o Przemyślu z pięknymi zdjęciami Bogusława Świtały.
Szanownej Jubilatce życzymy wiele zdrowia i uśmiechu!


Witold Wołczyk
Kancelaria
Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 19-12-2005 10:42
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-02-2008 14:52