7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacja z pielgrzymki pieszej z Malhowic do Sanktuarium M.B. Różańcowej w Niżankowicach na Ukrainie oraz z pielgrzymki rowerowej „Pamięci Ofiar Golgoty Lacka i Dobromila”

W sobotę, 7 października 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Niżankowicach odbyła się msza św. odpustowa, po niej nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a o godz. 14.00 wszyscy wierni włączyli się do ogólnopolskiej modlitwy „Różaniec do Granic”. W mszy św. koncelebrowanej  pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Pichura z Pantalowic k/Jarosławia i modlitwie różańcowej uczestniczyło ośmiu księży z kresowych polskich kościołów i jeden grekokatolicki duchowny z Sambora. Modlono się o pokój w Polsce i na świecie, zakończenie wojny na Ukrainie i ofiary ludobójstwa w 1941 r. w Lacku i Dobromilu. Miejscową, nieliczną już polską rzymskokatolicką wspólnotę z ks. proboszczem Andrzejem Rogóżem reprezentowało 10 osób. Pielgrzymami z Polski były osoby z Przemyśla i okolic, Przeworska i Kosiny k/Łańcuta oraz Nowej Sarzyny. Wielu z nich przyszło podziękować Matce Bożej za uzdrowienie. W drodze powrotnej z Sanktuarium, idąc ulicą Adama Mickiewicza do granicy w Malhowicach pielgrzymi odmawiali różaniec. Na zakończenie pielgrzymki, na niebie przy granicy ukazała się wymowna tęcza.

 

 

Pielgrzymka rowerowa „Pamięci Ofiar Golgoty Lacka i Dobromila”

Przy okazji otwarcia granicy, na odpust w Sanktuarium w Niżankowicach odbyła się rowerowa pielgrzymka do Lacka i Dobromila. Pomimo porannego deszczu w pielgrzymce rowerowej uczestniczyli  członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu: Janusz Sorocki, Marek Rusinowski, Marian Radlak, Krzysztof Kocyła oraz Jacek Klimczak z Jarosławia. W Dobromilu, przy budynku dawnego więzienia, gdzie w czerwcu 1941 r. sowieccy NKWD-owcy zamordowali Polaków, Ukraińców i Romów, rowerzyści zapalili biało-czerwone znicze i złożyli biało-czerwone róże. W tym więzieniu zamordowany został m. in. Prezydent Przemyśla Władysław Baldini.

W drodze powrotnej rowerzyści zapalili znicze i złożyli kwiaty na pomniku – dawnym szybie Kopalni Soli w Lacku, gdzie NKWD-owcy zamordowali Polaków i Ukraińców, a po wkroczeniu do Lacka wojsk niemieckich, Niemcy zamordowali Żydów.

Udział pielgrzymów pieszych w odpuście w Sanktuarium w Niżankowicach, modlitwie różańcowej „do Granic” oraz rowerowej pielgrzymce „Pamięci  Ofiar Golgoty Lacka i  Dobromila” był możliwy dzięki uprzejmości Straży Granicznej i Urzędu Celnego Polski i Ukrainy, którym w  imieniu  ks. Andrzeja Rogóża – proboszcza Sanktuarium w Niżankowicach oraz wszystkich pielgrzymów serdecznie dziękuję.

 

                                                          

 

Stanisław Szarzyński

Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej                                                            

i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu

organizator pielgrzymki

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 09-11-2017 14:54
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 09-11-2017 15:02