18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapłonęły znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa i polskich grobach na Kresach

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu składają serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom, dzięki którym w dniu 1 listopada 2017 r.  zapłonęły znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa, a także na innych kresowych cmentarzach.

 

DSC05258.jpeg           

 

W sobotę, 14 października 2017 r. znicze zawieźliśmy  i przekazaliśmy Polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie -  opiekunom Cmentarza Obrońców Lwowa, którzy z młodzieżą lwowską  w dniu 1 listopada 2017 r. zapalili znicze na cmentarzu Obrońców Lwowa, Łyczakowskim i Janowskim. Po przekazaniu zniczy, uczestniczyliśmy w Mszy św. (w Kaplicy cmentarza) w intencji poległych, spoczywających na Cmentarzu Obrońców Lwowa, Łyczakowskim, Janowskim, a także na Kresach. Mszę św. odprawił Ks. prałat Stanisław Czenczek , kapelan Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu. Po Mszy św. zapalaliśmy znicze na płycie głównej Cmentarza Obrońców Lwowa, Kwaterze Zadwórzańskiej, a także wielu grobach na Cmentarzu Łyczakowskim, kończąc na grobie Marii Konopnickiej, gdzie zaśpiewaliśmy „Rotę”. Jadąc do Lwowa, zatrzymaliśmy się przy kościele w Trzcieńcu,  gdzie przekazaliśmy znicze na groby Polaków. Tam zapaliliśmy znicze na pomniku pamięci 61. Polaków zamordowanych 25 czerwca 1941 roku przez Niemców, a następnie udaliśmy się na cmentarz w Mościskach.

 

 

 

 

W Mościskach, znicze przeznaczone na Kwaterę Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 r. w obronie Lwowa odebrał Henryk Ilczyszyn – Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Mościskach. Zaś w Gródku Jagiellońskim przekazaliśmy znicze Siostrom Pallotynkom  pracującym przy polskim kościele.

Do  Strzałkowic, Starego Sambora i Hałuszczyniec znicze odebrał ks. dr Michał Bajcar, który jest proboszczem w Strzałkowicach i Starym Samborze.

 

 

 

 

W tegorocznej zbiórce zniczy uczestniczyli: Polski Związek Emerytów w Przemyślu, Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu, Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, Szkoła Podstawowa w Torkach, Szkoła Podstawowa w Orzechowcach , Szkoła Podstawowa w Krzywczy, II Liceum Ogólnokształcące im. K. Morawskiego w Przemyślu, Szkoła Podstawowa Nr 16 w Przemyślu, Szkoła Podstawowa w Buszkowicach, Komenda Miejska Policji w Przemyślu, Świetlica Szkolna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu,  a także mieszkańcy Przemyśla -  Halina Roszko, Maria Osiadacz, Jalanta Wodnicka, Patrycja Gołuch, Witold Stępniak, Dorota Lary, Anna Lawrecka, Antonina Kuźbida, Anna i Wacław Baran, Dorota i Jerzy Cieliński, Barbara i Marek Kamiński, Stanisława Solecka, Marek Kulpa.

 

Wykaz darczyńców– (wpłat) łącznie – 4125 zł.

Zygmunt Wronicz – Krynica Zdrój, Michał Maksymilian Kasiarz – Stanisław Górny, Jadwiga i Dariusz Zgliński – Niemcy,  Ewa i Aleksander Szarzyńscy – Austria, Wojciech Szpunar – Wrocław,  Bohdan Szewczyk- Kanada, Witold Stanski i Agnes Stanski – Niemcy,     Jerzy Adam Rybitwa – Brzeszcze, Bożena Maria Wawrzycka - Warszawa,  Marzena Wiśniewski – USA,  Tomasz Barczuk-Tarnobrzeg,  Małgorzata i Andrzej Szarzyński– Austria, Stanisława i Cezary Zawadziński – USA, Andrzej Wawrzycki -Warszawa, Bożena Wawrzycka -Warszawa, Paweł Rogała - Wrocław, Zygmunt Wronicz – Krynica Zdrój, Malinowski Zdzisław – Częstochowa, Pielgrzymi do Niżankowic z Kosiny Łańcuckiej, Daniel Jagiełło-Krościenko Wyżne, Zdzisława i Zbigniew Fac - Żurawica, Maria Mirecka – Loryś – Nisko Racławice, Teresa Kostecka – Lubaczów.

z Przemyśla: Bolesław Kikiela, Marcela Tukało, Renata Hanusz, Jadwiga Gregor, Urszula Szwarc, Jadwiga Solarz, Elżbieta Jackowska, Alicja Matysiak, Infores - Mariusz Bodzioch i Grzegorz Polański, Stanisław Rogała, Andrzej Zapałowski.

 

 

 

 

Za w/w wpłaty na konto Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu zakupiliśmy znicze u producenta Ryszarda Segieta z Przemyśla.

 

Serdecznie dziękuję mediom za nagłośnienie akcji „Znicze na Cmentarz Obrońców Lwowa i groby na Kresach”, m.in. tygodnikowi  „Życie Podkarpackie”, Katolickiemu Radiu „Fara”,  „Lwowskiej Fali” -Radia Katowice, portalowi Kresy.pl oraz Księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu za umieszczanie na swojej stronie internetowej informacji o działalności naszego stowarzyszenia i zbiórce zniczy oraz podziękowania za udział w zbiórce zniczy.

 

Główne1.jpeg

 

 

Z  kresowym pozdrowieniem!

Stanisław Szarzyński    

Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu

Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 07-11-2017 13:48
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 07-11-2017 17:04