OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEMYŚLU

    Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Przemyślu rozpoczęły się w czwartek 10 listopada od uroczystości przed Pomnikiem Orląt Przemyskich. Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz Stanisław Żółkiewicz Prezes Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich dokonali aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej 175-tą rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.

 

  W dniu 11 listopada o godzinie 10.00 w Bazylice Archikatedralnej została odprawiona uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po Mszy Świętej złożono kwiaty przed pomnikiem i tablica pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Głównym na Grobach: Nieznanego Żołnierza, Orląt Przemyskich, Ireny Benszówny i Legionistów. W dniu Święta Niepodległości Polski Prezydent Przemyśla Robert Choma udał się do Lwowa na zaproszenie Wiesława Osuchowskiego Ambasadora  Konsula Generalnego RP we Lwowie, gdzie złożył wieniec na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Ponadto Prezydent Miasta Przemyśla uczestniczył w uroczystym koncercie, który odbył się w Operze we Lwowie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

    Tegorocznemu Świętu Niepodległości Polski Towarzyszyły imprezy i uroczystości: w środę 9 listopada odbył się koncert pod tytułem „A to Polska właśnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Ponadto 10 listopada w Centrum Kulturalnym w ramach Przemyskiej jesieni Teatralnej zaprezentowano „Kwiaty Polskie” Juliana Tuwima w reżyserii Z. Zapasiewicz. 11 listopada odbył się otwarty błyskawiczny turniej szachowy i Mistrzostwa  Miasta Przemyśla w tenisie stołowym. W niedzielę 13 listopada w Sali teatralnej XX. Salezjanów przedstawiony został montaż poetycko muzyczny „Kiedy myśle…Ojczyzna…” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Zawieszeni” z Klubu Osiedlowego „Salezjańskie”.
     Organizatorami uroczystości byli Rada Miejska w Przemyślu, Prezydent Miasta Przemyśla, Dowództwo Garnizonu Przemyśl, Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich oraz Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował(a):  Data publikacji: 14-11-2005 14:18 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 15-02-2008 14:52

Na skróty