11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wyjątkowy pogrzeb dzieci utraconych

W sobotę, 4 listopada br. odbył się w Przemyślu pogrzeb 104 dzieci nienarodzonych, które przedwcześnie zmarły w wyniku poronienia i z różnych powodów nie zostały pochowane przez swoich rodziców.

 

 

Sobotnie uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem oraz ich rodziców, która miała miejsce w kościele św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu. Nabożeństwu przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Po eucharystii uczestnicy wydarzenia udali się na Cmentarz Zasański, gdzie do specjalnie przygotowanej mogiły została złożona trumna zawierająca szczątki 104 dzieci zmarłych przed urodzeniem.

Rodzice i bliscy zmarłych dzieci w milczeniu i zadumie pożegnali swoje maleństwa. W uroczystościach pochówku wzięli również udział m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak - jeden z inicjatorów utworzenia w naszym mieście Grobu Dziecka Utraconego, członkowie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej oraz pracownicy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio w Przemyślu.  

 

To już trzecie takie wydarzenie w naszym mieście. Zwykle organizowane jest ono w pobliżu dnia 15 października, w którym obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka Utraconego.

 

dzieci_nienarodzone.jpeg

 

Grób Dzieci Utraconych w Przemyślu spełnia podwójną funkcję. Po pierwsze - jest to grób w pełnym tego słowa znaczeniu, bowiem chowane są w nim zmarłe wskutek poronienia dzieci, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla wszystkich rodziców, którzy utracili dziecko wiele lat temu i do dziś nie wiedzą co się z nim stało…

 

 

 

 

*Rodzicom dzieci, które zmarły w wyniku poronienia, Urząd Stanu Cywilnego może wydać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Należy w tym celu dostarczyć odpowiednie dokumenty ze szpitala. Rodzicom przysługuje zasiłek pogrzebowy, a matce - urlop macierzyński.

 

Agata Czereba

zdjęcia: s. Paulina M. Januchta SFMI, s. Paula M. Bronisz SFMI (www.przemyska.pl)

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 06-11-2017 15:23
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 06-11-2017 15:31