15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

UROCZYSTOŚĆ W HUCIE PIENIACKIEJ NA UKRAINIE

    Huta Pieniacka była polską wioską na Podolu  w  pobliżu  miejscowości  Podkamień i Brody na Ukrainie i jak Poryck na Wołyniu stała się miejscem pamięci narodowej.
W dniu 28 lutego 1944 r. przestała istnieć, uległa zagładzie : wymordowana i spalona. W tym jednym dniu spalono 172 domy i wymordowano około 1200 osób. Tego okrutnego ludobójstwa dokonała 14 dywizja SS „Galizien” przy współudziale ukraińskich band OUN-UPA z okolicznych miejscowości. Ocalały jedynie kościół rozebrano do fundamentów, cmentarz parafialny zniszczono a wioskę zniwelowano w kierunku byłych wąwozów.

    21 października 2005r. odbyło się uroczyste poświęcenie zbiorowej mogiły oraz pomnika. Na uroczystość zorganizowaną przez Radę Pamięci Walki i Męczeństwa  oraz Konsula RP we Lwowie przybyło kilkuset rodaków ze Lwowa oraz z Polski  głównie z Wrocławia, Krakowa i Przemyśla.
    Przemyśl był licznie reprezentowany przez młodzież  oraz kombatantów i kresowian. Organizatorem przemyskiej  pielgrzymki pod duchowym przewodnictwem ks. Tadeusza Patera był Związek Kombatantów PR z pułk. Henrykiem Burdonem,  Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z prezesem panem Romanem Siemaszko, oraz autor niniejszego tekstu. Uczestnikami pielgrzymki byli kombataci, kresowianie , delegacje przemyskiej młodzieży : Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego, Gimnazjum Nr 4, oraz harcerze Hufca Ziemi Przemyskiej i „Strzelcy” Związku Strzelackiego  którzy pełnili wartę honorową przy pomniku. Szersza Relacja z uroczystosci w Przyszłym wydaniu Miesięcznika "NASZ PRZEMYŚL". Fotorelacja z tej uroczystości znajduje sie w dziale Galeria.

Autor: Stanisław Szarzyński
Dodał: Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 07-11-2005 15:05
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-02-2008 14:52