22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyślanie hojnie wsparli tegoroczną kwestę

Blisko trzystu wolontariuszy wzięło udział w tegorocznej, trwającej dwa dni (31 października i 1 listopada), kweście na rzecz ratowania zabytków przemyskich cmentarzy. Przemyślanie jak co roku okazali wielką hojność i chętnie wspierali tę inicjatywę, dzięki czemu do puszek udało się zebrać 24 465, 15 zł. Na wszystkich przemyskich cmentarzach kwestowali: prezydenci miasta, posłowie na sejm, radni rady miejskiej, artyści i dziennikarze, pracownicy urzędów i instytucji kultury, stowarzyszeń i fundacji, wspierani licznie przez młodzież i nauczycieli. "Kwesta 2017" odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla, a została zorganizowana, jak zwykle przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Organizatorzy i wolontariusze jeszcze raz serdecznie dziękują wszystkim odwiedzającym nasze cmentarze za wsparcie!

Przypominamy, że zebrane pieniądze zamierzamy przeznaczyć m.in. na prace konserwatorskie dwóch nagrobków rodziny Majerskich, które usytuowane są w polu nr 16, rząd 1 na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego w Przemyślu.

Ferdynand Majerski (1832 – 1921) artysta-rzeźbiarz, właściciel największego w Przemyślu warsztatu kamieniarsko - rzeźbiarskiego, z którego pochodzi większość zachowanych na cmentarzu nagrobków. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie malarstwa, rzeźby i rysunku. Mieszkał i pracował w Galicji, m.in. we Lwowie, a od 1867 w Przemyślu. Prowadził zakład stolarski i kamieniarski. W Przemyślu w 1867 roku założył pracownię artystyczno-rzeźbiarską i kamieniarską, w której było zatrudnionych ok. 50 osób, co czyniło ją jedną z największych w regionie. Zakład tworzył głównie elementy świątyń i nagrobki. Pracowania mieściła się przy ulicy J. Słowackiego 44.

Z kolei syn Ferdynanda, Stanisław (1872-1926) był inżynierem architektem. Jego dziełem jest szereg budowli wzniesionych w Przemyślu na przełomie XIX i XX wieku, między innymi według jego projektu powstał w 1911 roku neogotycki kościół na Błoniu oraz synagoga na ul. Słowackiego . Brał on także czynny udział w pracach nad restauracją katedry obrządku łacińskiego i wieży katedralnej przeprowadzonych w pierwszych latach XX w. 

Planowane do wykonania prace przy nagrobkach rodziny Majerskich i ich dzieci są wyrazem naszego szacunku dla twórczości tego wspaniałego artysty oraz dowodem wspólnego działania o zachowanie tych niezwykłych pamiątek dawnej kultury.

 

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Agata Czereba, Witold Wołczyk

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-11-2017 10:24