16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Instruktorzy „Róży Wiatrów” doskonalą swoje umiejętności w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Gdańsku

Było tylko 20 miejsc, jednak zostali wybrani. Członkowie i jednocześnie instruktorzy  Przemyskiego Stowarzyszenia „Róża Wiatrów” - Agnieszka Kowaliw i Jacek Podwyszyński zakwalifikowali się na szkolenie kadr instruktorskich w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing  w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Szkolenie ma na celu podniesienie warsztatu pracy z dziećmi w klasie Optimist . Na szkolenie zgłosiło się ponad 140 osób z całej Polski. Jednak w Gdańsku doceniono dotychczasową pracę przemyślan na rzecz edukacji żeglarskiej wśród dzieci i młodzieży śródlądowej i morskiej, a oni sami zgłosili się do programu, żeby móc szkolić na jeszcze wyższym poziomie.

 

Róża Wiatrów.jpeg

 

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej - PolSailing  jest największym w Polsce, kompleksowym programem Polskiego Związku Żeglarskiego wsparcia i popularyzacji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży.

Projekt ten tworzy pięć podstawowych elementów:

  • program edukacji żeglarskiej – zajęć sportowych dla najmłodszych,
  • organizacja imprez żeglarskich oraz warsztatów edukacji żeglarskiej,
  • działania edukacyjno-promocyjne w szkołach,
  • szklenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów),
  • dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych.

 

Program Polsailing, to propozycja skierowana do dzieci, które nigdy wcześniej nie żeglowały, aby przybliżyć im walory aktywności żeglarskiej, a jeśli już im się spodoba, zachęcić do kontynuacji żeglarskiej przygody w formie zarówno rekreacyjnej jak i sportowej.

 

Róża Wiatrów 4.jpeg

 

Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” w 2017 roku realizowało własny projekt „Żeglarstwo bez barier” którym głównym partnerem była Fundacja PZU oraz Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich ISSA. Patronat honorowy nad projektem objęli: Prezydent Miasta Przemyśla, Polski Związek Żeglarski, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Starosta Przemyski.

 

W ramach projektu ponad 300 dzieci i młodzieży wzięło udział w zajęciach żeglarskich na wodzie żeglując jachtami kabinowymi i łódkami szkoleniowymi typu Optimist, a najbardziej aktywni młodzi żeglarze pożeglowali w czterech rejsach pełnomorskich na Morze Bałtyckie odwiedzając porty Szwecji, Danii, Litwy i Łotwy, wypływając i powracając do portu w Gdyni jak to przed laty czynił znany i ceniony kpt. Henryk Jaskuła. Podczas trwania projektu dzieci i młodzież zdobywały patenty żeglarskie Polskiego Związku Żeglarskiego i Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich.

 

Róża Wiatrów 2.jpeg

 

Członkowie przemyskiego stowarzyszenia cały czas podnoszą swoje kwalifikacje, organizują Niebieskie Szkoły, szkolenia żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rejsy pełnomorskie, zarażają żeglarstwem. Największym ich marzeniem jest stworzenie sekcji regatowej w klasie Optimist i Windsurfing dzieci i młodzieży (także niepełnosprawnej) z regularnymi zajęciami żeglarskimi na akwenach w Ostrowie, Radymnie i Jeziorze Solińskim, a jedyną przeszkodą do zrealizowania tego marzenia jest brakujący sprzęt…

Obecnie trwa akcja „Spełnijmy marzenia dzieci” na Pomagam.pl gdzie każdy może pomóc w uzbieraniu potrzebnej kwoty, wpłacając choć złotówkę na zakup kolejnej łódki szkoleniowej dla dzieci typu Optimist. Każda kolejna łódka, to większa ilość uśmiechniętych, żeglujących dzieci.

 

Róza Wiatrów 3.jpeg

 

 

fot. Jacek Podwyszyński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-10-2017 08:20
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-10-2017 08:25