16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczyste otwarcie Krajowej Szkoły Skarbowości w Przemyślu

W  środę, 18 października br. uroczyście otwarto Filię Krajowej Szkoły Skarbowości w Przemyślu.

 

DSC_0227.jpeg

 

Wydarzenie to zgromadziło wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się między innymi: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, abp Józef Michalik, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz jego zastępcy Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder, Przewodnicząca Rady Miasta Lucyna Podhalicz, wiceprzewodniczący Robert Bal oraz dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości Arkadiusz Batóg. Ponadto, w uroczystości udział wzięli również komendanci służb mundurowych i przedstawiciele instytucji samorządowych.

 

Cieszę się przede wszystkim z tego, że tak mało czasu minęło od naszych pierwszych rozmów z panem marszałkiem, później z panem ministrem i z panem dyrektorem, bo zaczęliśmy rozmawiać w zeszłym roku. I rzeczywiście, to był bardzo krótki czas na zrealizowanie tego przedsięwzięcia, nie byłoby ono możliwe bez pomocy pana rektora Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.

Napawa nadzieją, że przedstawiciele rządu dotrzymują słowa, co nie zawsze było dobrym obyczajem. Ta służebna rola i zaangażowanie obu panów jest nie do przecenienia i napawa nadzieją na przyszłość.  powiedział podczas uroczystości Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla.

 

Krajowa Szkoła Skarbowości, której główna siedziba mieści się w Warszawie powstała w dniu reformy KAS, czyli 1 marca br. Objęła ona dotychczasowy potencjał szkoleniowy, który funkcjonował w Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów. W Centrum tym funkcjonowały (i nadal funkcjonują) ośrodki zamiejscowe - w Białobrzegach, Jastrzębiej Górze, Krakowie, Muszynie i Otwocku.

 

Otwarta w środę Filia w Przemyślu, jest zupełnie wyjątkową lokalizacją, bowiem jako jedyna z obecnie funkcjonujących powstała po utworzeniu Krajowej Szkoły Skarbowości. Nowo otwarty obiekt ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla celników z Podkarpacia, ale tak naprawdę dla wszystkich innych, szczególnie tych, którzy pełnią służbę lub pracują w jednostkach KAS zlokalizowanych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Krajowa Szkoła Skarbowości w Przemyślu docelowo stanie się wyspecjalizowaną jednostką, która będzie realizowała szkolenia z zakresu ochrony granicy lądowej UE. Odbywać się tu będą także szkolenia z analizy ryzyka, z przeszukania pojazdów osobowych i ciężarowych, przeszukania kontenerów, środków odurzających, towarów strategicznych, produktów podwójnego zastosowania, a także z ochrony ginących gatunków roślin i zwierząt.

 

Pierwsze kursy rozpoczęły się już w poniedziałek (16.10 br.). Na początek grupy szkoleniowe poszerzą wiedzę z zakresu prawa karnego-skarbowego oraz egzekucji z nieruchomości. Jeszcze w tym roku będą organizowane szkolenia m.in. do mianowania na I stopień w Korpusie Oficerów Młodszych Służby Celno-Skarbowej oraz dotyczące zagadnień podatkowych.

 

Roczne możliwości logistyczne i finansowe Szkoły kształtują się na poziomie ok. 30 tys. uczestników szkoleń stacjonarnych oraz ponad 100 tys. osób w systemie elektronicznym. Co ciekawe, szkoła współpracuje także z innymi szkołami wyższymi i prowadzi również studia podyplomowe.

Filia Krajowej Szkoły Skarbowości w Przemyślu wyposażona jest w trzy sale wykładowe oraz zapewnia 54 miejsca noclegowe.

 

 

 

 

Agata Czereba

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 19-10-2017 07:46
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 19-10-2017 07:56