13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

WIZYTA W KRAJU ZWIĄZKOWYM STYRIA

  Od 1 do 4 lutego br. przebywała w Kraju Związkowym Styria oficjalna delegacja Miasta Przemyśla pod przewodnictwem Prezydenta Roberta Chomy. Wizyta odbywała się na zaproszenie władz tego regionu Austrii, a bezpośrednim inicjatorem i opiekunem grupy z Przemyśla był Honorowy Konsul Polski w Grazu i wielki przyjaciel naszego miasta dr Gerald Ortner. Celem spotkania były rozmowy na temat przyszłej wymiany gospodarczej, turystycznej, kulturalnej i naukowej oraz przyszłych kontaktów partnerskich z miastem w Austrii.

   Pierwszego dnia pobytu delegacja została przyjęta przez Dyrektora Departamentu ds. Europu i Współpracy z Zagranicą – omawiano tematy związane z organizacją ruchu turystycznego oraz przyszłą współpracą na tym polu. Gospodarze wskazywali, że nasza oferta turystyczna powinna być ukierunkowana dwutorowo: dla turystów z zachodu jako miasta historycznego oraz dla turystów z Polski i ze wschodniej Europy, jako miejsca aktywnego wypoczynku.
   W Bad Ratkersburg delegacja spotkała się z burmistrzem tego miasta leżącego blisko autriacko-słoweńskiej granicy. Pan Burmistrz opowiadał m.in. o tym, jak dzięki powstaniu obiektów termalnych wzrosła atrakcyjność turystyczna miasta.
W drugim dniu wizyty przedstawiciele naszego miasta wzięli udział w zwiedzaniu pięknego i zabytkowego Grazu, a następnie zostali przyjęci w sali Parlamentu Landu Styrii przez Prezydenta Parlamentu. Kolejne rozmowy odbyły się w Ratuszu, gdzie odbyło się spotkanie z wiceburmistrzem miasta Graz oraz przedstawicielami najważniejszych ugrupowań politycznych w mieście.
   W górskiej miejscowości Hirschegg burmistrz oraz były kierownik Związku Austriackich Kolei Linowych opowiadali o problemach związanych z zarządzaniem stokiem narciarskim. Podkreślali także, że położenie budowanego w Przemyślu stoku blisko centrum miasta jest zgodne z obecnie panującą tendencją i wpływa korzystnie na atrakcyjność oferty turystycznej. Zaoferowana została także pomoc w pracach przygotowawczych do uruchomienia stoku w Przemyślu.
   Dzięki wizycie otwierają się przed Przemyślem możliwości nawiązania interesujących kontaktów partnerskich i to przede wszystkim na płaszczyźnie gospodarczej. Możliwa jest realizacja kilku istotnych dla infrastruktury turystycznej projektów, jak np. Historikal Hotel – zagospodarowanie starych kamienic na działalność hotelarsko-usługową.

WITOLD WOŁCZYK
BIURO PREZYDENTA MIASTA

Opublikował:  | Data publikacji: 07-02-2005 10:01
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-02-2008 14:52